Tylko w pierwszych godzinach poweekendowej akcji 'Trzeźwy Poranek’ policjanci zatrzymali trzech kierowców, którzy poruszali się po drogach regionu na tzw. podwójnym gazie.
Niestety mimo wielu apeli oraz zapowiedzi ze strony funkcjonariuszy, nie ma tygodnia bez ujęcia osób prowadzących samochody po pijaku. Dlatego, jak mówił w programie Pomagamy i Chronimy podkom. Tomasz Marek z KMP w Tarnowie, policjanci z jeszcze większą częstotliwością będą pojawiać się w regionie, aby eliminować tego typu patologie.
– Te takie spektakularne akcje pod nazwą 'Trzeźwy Poranek’ czy 'Stop Probierz’ prowadzimy regularnie, nie tylko w dni poweekendowe. One są wybiórczo przeprowadzane generalnie w każdy dzień tygodnia. Każdy patrol ruchu drogowego wyposażony jest w urządzenia do badania trzeźwości. Po odprawie do służby, czyli w godzinach porannych policjanci wyjeżdżają i np. staną sobie w jakimś miejscu 15-20 min, wyrywkowo sprawdzając kilkanaście czy kilkadziesiąt pojazdów.
Tego typu działania mają jeszcze mocniej uzmysłowić kierowcom, że jazda na tzw. podwójnym gazie jest nie tylko bardzo niebezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu, ale również prawnie zakazana.
Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie opóźnia reakcję i osłabia koncentrację. Kierowcy będący pod wpływem alkoholu stwarzają niebezpieczeństwo dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Za jazdę po spożyciu alkoholu grozi grzywna od 2,5 do 30 tysięcy złotych lub areszt do 30 dni, a także zakaz prowadzenia pojazdów od pół roku do 3 lat i 15 punktów karnych.
W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) kary są jeszcze wyższe – oprócz ograniczenia wolności lub więzienia, to jeszcze 15 punktów, grzywna i dodatkowa kara finansowa do 60 tys. zł, dochodzi też do zabrania prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.