Było barwnie, muzycznie i przede wszystkim na folkowo. W sobotę (26.08) w Zespole Dworsko-Parkowym w Brniu odbył się Festiwal Zespołów Folklorystycznych wraz z 'Nocą Motyli’, promujący lokalną kulturę oraz produkty spożywcze.
Miłośnicy folkowej muzyki, barwnych strojów, tańców i lokalnych produktów mieli wielką okazję do zanurzenia się w regionalnych klimatach. Radiu RDN Małopolska mówili, czym dla nich jest folklor przy tym podkreślając, że mimo zmieniającego się świata i pojawiających się nowych trendów, tradycję należy kultywować.
– On jest radością! Folklor jest wspaniały i dobrze, że się do niego wracamy i go szanujemy. Takie koncerty to są dla nas wspaniałą pamiątką dawnych lat i oczywiście, że warto do tego wracać! – Folklor jest tradycją, podtrzymywaniem dziedzictwa narodowego i myślę, że młodzi pomału do tego się przekonają i będą kultywować tradycje ojców, dziadów i pradziadów. Zawsze się na młodych narzeka, ale po pewnym czasie wychodzi, że tradycja zostaje podtrzymana i młodzi ludzie są wartością dodaną. – Jesteśmy ze wsi, pochodzimy ze wsi i folklor zawsze z nami był i jest. – Myślę, że młodzi ludzie znać kulturę regionalną i orientować się w tym temacie. – Folklor jest dla nas wszystkim! Jesteśmy ze wsi, w związku z tym na folklorze zostaliśmy wychowani. Na pewno chcemy to przekazywać młodszemu pokoleniu, to jest bardzo ważne, bo folklor nie może zginąć!
Na scenie zaprezentowały się grupy muzyczne doskonale znane lokalnej publiczności, takie jak Zespół Pieśni i Tańca 'Świeczkowiacy’, Zespół 'Bobrowianie’, Kapela 'Wariusy’ czy Zespół Pieśni i Tańca 'Iwkowianie’.
Zdaniem starosty dąbrowskiego Lesława Wieczorka, tego typu wydarzenia pozwalają przybliżyć kulturę i zwyczaje przodków z regionu wszystkim pokoleniom.
– Staramy się dla mieszkańców organizować atrakcyjne wydarzenia. Padł taki pomysł, żeby stworzyć Festiwal Zespołów Folklorystycznych, więc zaprosiliśmy znanych artystów i zespoły. Widzimy, że jest duże zainteresowanie i zaangażowanie – obecni są młodsi ludzie, w średnim wieku, starsi. Bardzo się z tego cieszymy. Wszystko, co tradycyjne, polskie, regionalne warto promować. Robią to koła gospodyń wiejskich, bo wiemy, że one tę tradycję kulinarną bardzo rozpowszechniają, ale nie tylko. Wszystkie ważne wydarzenia artystyczne i muzyczne, które promują ten teren i zespoły warto organizować i dalej będziemy to robić.
Gościem specjalnym był zespół 'Bałcka Gwiazdka’ z Ukrainy, który zaprezentował regionalne tańce oraz utwory wokalne naszych wschodnich sąsiadów.
Równocześnie z Festiwalem w breńskim Zespole Dworsko-Parkowym miała miejsce 'Noc Motyli’, czyli klimatyczne spotkanie dla poszukiwaczy regionalnych smaków oraz enoturystów. W programie znalazły się m.in. warsztaty kulinarne z wyrabiania sera, pokaz sommelierski, degustacja regionalnych produktów czy spacer po ogrodzie z przewodnikiem.
Tymczasem w niedzielę (27.08) również w Brniu będzie miało miejsce Święto Powiśla Dąbrowskiego, czyli powiatowe dożynki, połączone z targami gospodarczymi.
Rozpocznie się ono Mszą świętą o godzinie 13.00. Następnie uczestnicy będą mogli zapoznać się z ofertą firm zarówno z regionu, jak i całego województwa małopolskiego, organizacji pozarządowych, lokalnych instytucji, a także będzie okazja spróbować regionalnych potraw przygotowanych m.in. przez koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne.
Ponadto zostaną przeprowadzone konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy czy najciekawsze stoisko wystawowe. O godzinie 19.00 wystąpi gwiazda wieczoru – Szymon Wydra & Carpe Diem.
Patronat nad tym wydarzeniem objęło Radio RDN Małopolska.