Ósmy dzień na szlaku to dzień, w którym łączą się obie części 41. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, a miejscem, w którym się spotykają są słynne „skałki” w Trzebniowie. Ten dzień koncentruje nas szczególnie na przebaczeniu i pojednaniu, dlatego przed Mszą św. pielgrzymi uczestniczyli w nabożeństwie pokutnym.
Mszy przewodniczył bp Edward Kawa, biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej, który również był gościem naszego porannego studia pielgrzymkowego. W kontekście wojny w Ukrainie biskup podkreślił, że jest ogromna potrzeba pojednania i przebaczenia, ale muszą zostać spełnione pewne warunki
– Musi być dobra wola dwóch stron, ale też skrucha ze strony agresora, której, niestety, nie obserwujemy pod żadnym względem, nawet, niestety kościelnym. Dlatego modlimy się o to, aby ta wojna przemieniła rzeczywiście ludzkie serca nie tylko w Ukrainie, ale też w ogóle zmieniła oblicze Kościoła i Europy Środkowej i podejście do podstawowych wartości chrześcijańskich.
Konflikt trwa nadal i wciąż potrzebna jest także pomoc materialna. Jak obecnie wygląda ten aspekt z perspektywy biskupa Edwarda Kawy, pełniącego funkcję głównego koordynatora działań humanitarnych w Ukrainie?
– W tej chwili ta pomoc nadal do nas dociera, może nie jest już w takich wielkich ilościach, ale jest bardzo skonkretyzowana, czyli tak naprawdę otrzymujemy to co jest dla nas potrzebne, czym możemy służyć szczególnie w tych miejscach, gdzie rzeczywiście ludzie stracili wszystko, nie mają dachu nad głową i codziennego pokarmu, dlatego jesteśmy za to bardzo wdzięczni. I to jest właśnie ciekawe, że w chwili obecnej tylko Polska pomaga – i to chciałbym też podkreślić. Bo inne kraje chyba albo się przyzwyczaiły, albo zapomniały o tej wojnie.
Podczas pielgrzymkowego dnia pojednania siostry i bracia pielgrzymkowi przekazują sobie symboliczny znak pokoju, przepraszając się nawzajem.
Posłuchaj całego Studia Pielgrzymkowego:
Autor: Lucyna Ruchała