Nowy Sącz: Hałaśliwe progi zwalniające przy ul. Ogrodowej. „Tak się nie da żyć” [ZDJECIA]

ogrodowa ns prog interwencja 2

Huk jest nie do zniesienia, a w domu czuć drgania – mówią nam mieszkańcy domów przy skrzyżowaniu ul. Ogrodowej i Łokietka w Nowym Sączu. Powodem uciążliwości jest próg zwalniający zrobiony z kostki brukowej.

Mieszkańcy podkreślają, że jeżdżące tędy auta generują bardzo duży hałas. Ponadto nie wszyscy kierowcy stosują się do ograniczenia prędkości do 30 km/h. Dlatego zamieszkujący te okolice apelują do władz miasta o zmianę nawierzchni.

To się nie da żyć – mówi Adam Ruszkowicz, którego dom stoi zaraz przy progu.

– 3 pokoje w naszym pokoju nie nadają się du użytku. Nie da się w nich spać, funkcjonować. Każdy przejazd samochodu przez próg powoduje dudnienie. Ja czasem myślę, że jest burza i grzmi, a okazuje się, że to hałas i drgania

– dodaje mieszkaniec ul. Ogrodowej.

– Mam pokój od strony ulicy i progu. Ten hałas mocno utrudniał mi przygotowania do matury i spotkania z przyjaciółmi. Spanie przy otwartym oknie? Jest bardzo ciężko

– mówi Krzysztof Maślak.

– Mieszkam obok tego progu i tak się nie da żyć. Gdybym miał pieniądze, przeniósłbym próg projektantowi pod jego dom, żeby przez tydzień tak pomieszkał i poczuł jak to jest

– podkreśla nasz kolejny rozmówca.

Mieszkańcy już dwa lata temu zgłaszali się do władz miasta w tej sprawie, ale nawierzchnia progu zwalniającego pozostała bez zmian.

Zapytaliśmy Urząd Miasta Nowego Sącza i Miejski Zarząd Dróg o to, czy tym razem prośby mieszkańców ul. Ogrodowej i Łokietka zostaną wysłuchane.

Mieszkańcy poprosili też o pomoc radnego Michała Kądziołkę, który zadeklarował złożenie interpelacji do prezydenta Ludomira Handzla w tej sprawie.

Aktualizacja:

Mariusz Smoleń, kierownik Referatu Komunikacji Społecznej Wydziału Komunikacji Społecznej i Kultury Urzędu Miasta Nowego Sącza wysłał nam odpowiedź:

Wyniesione skrzyżowania z kostki granitowej zostały wykonane w 2021 roku jako element poprawiający bezpieczeństwo ruchu drogowego w celu tzw. „uspokojenia ruchu”.

Bezpośrednio, zdaniem fachowców przekłada się to na zmniejszenie zagrożenia wszystkich uczestników ruchu, a przypomnę, że jest to miejsce intensywnego ruchu pieszego podczas trwania wydarzeń w pobliskim amfiteatrze.
Oprócz wyniesienia skrzyżowań wprowadzono ograniczenie prędkości do „30km/h” wzdłuż ulicy Ogrodowej na wysokości Parku Strzeleckiego.

Przy przestrzeganiu dozwolonej prędkości hałas podczas przejazdu przez wyniesienia jest w granicach określonych obowiązującymi normami, co więcej, spełnia on również obowiązujące normy podczas poruszania się pojazdów zgodnie z zasadami określonymi w Kodeksie Drogowym na terenie zabudowanym.

Pojawiają się również głosy mieszkańców z innych osiedli, którzy proszą o przebudowanie kolejnych przejść dla pieszych w podobny sposób.

Dodam, że ubiegłym roku zamontowano również radarowe wyświetlacze prędkości na ul. Ogrodowej w celu zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego, oraz zgodnie z wnioskami mieszkańców zwrócono się do policji o wzmożone kontrole prędkości pojazdów na tej ulicy.

Zważywszy na fakt, że przebudowę ulicy Ogrodowej wykonano zaledwie dwa lata temu, zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, a jednocześnie mieszkańcy wielu innych ulic w naszym mieście czekają od wielu lat na choćby krótki odcinek nowego chodnika i jezdni, potrzebne byłyby mocne argumenty przemawiające za kolejną przebudową tej ulicy, np. w postaci ekspertyz lub stanowiska instytucji uprawnionych do oceny poziomu hałasu i ewentualnych uszkodzeń budynków.

Exit mobile version