Kolejny medal Igrzysk Europejskich dla zawodnika z Tarnowa! Marcin Dzieński zdobył ‘brąz’

356230941 278373208097864 35725293499697820 n

Na zdjęciu od prawej: Marcin Dzieński z brązowym medalem, Natalia Kałucka oraz Wojciech Nowak

Trwa bardzo dobra passa tarnowskich wspinaczy na Igrzyskach Europejskich 2023. W piątek (23.06) Marcin Dzieński wywalczył brązowy medal we wspinaczce na czas, odbywającej się na kampusie Akademii Tarnowskiej. 30-latek tym samym dołączył do Natalii Kałuckiej, która w czwartek (22.06) w tej samej konkurencji zdobyła złoty medal.

Do eliminacji w konkurencji na czas przystępowało dwóch tarnowian, którzy reprezentowali nasz kraj – Marcin Dzieński oraz Oskar Szalecki. Faworyt do metalu nie zawiódł i wszedł do ćwierćfinału z pierwszym czasem (5.578 s). Sztuka ta za to nie udała się Szaleckiemu, który zmagania z tarnowską ścianką zakończył na eliminacjach.

Marcin Dzieński w ćwierćfinale zmierzył się z Ludovico Fossalim. Włoch nie ukończył biegu. Polak za to pobiegł w czasie 5,422 s i pewnie awansował do strefy medalowej.

W półfinale walczył z Lucasem Knappem. Niestety 30-latek podczas biegu na górę popełnił błąd, który spowodował, że to Austriak awansował do finału, a tarnowianinowi przypadła jedynie walka o brąz.

'Finał pocieszenia’ był niezwykle emocjonujący. Tarnowianin pobiegł w czasie 5,466 s i o zaledwie 0,04 s pokonał Francuza Pierre Rebreyend’a i mógł się cieszyć ze zdobycia medalu na tarnowskiej ziemi.

Po zawodach brązowy medalista cieszył się ze zdobycia medalu, choć nie ukrywał, że po cichu liczył na jeszcze lepszy wynik. Jednocześnie bardzo był zadowolony ze wsparcia tarnowskich kibiców i ich dopingu.

– Trochę jestem zawiedziony, bo wiem, że mogłem być pierwszy, aczkolwiek taki jest sport. Cieszę się z tego brązowego medalu. Te zawody były dla nas takim rozbieganiem przed następnym Pucharem Świata, który już za tydzień w Villars. Chciałem troszkę szybciej pobiegać, aczkolwiek jestem w dobrej formie i za tydzień kolejny start. Szkoda tego błędu w półfinale. Troszkę się rozkojarzyłem, no ale niestety, taki jest sport. Bardzo czułem energię kibiców. Publiczność niosła mnie do góry, bym biegł jeszcze szybciej.

Zwycięzcą konkurencji na czas okazał Lucas Knapp, który w finale pokonał reprezentanta Francji Marceau Garniera.

W sobotę kolejne wspinaczkowe zmagania na kampusie Akademii Tarnowskiej. Najpierw odbędą się eliminacje w bulderingu kobiet i mężczyzn, natomiast na wieczór zaplanowano finały konkurencji na prowadzenie.