Tarnowski MPEC będzie bardziej 'eko’. Rusza budowa nowoczesnej instalacji odsiarczania spalin

MPEC4

Jeszcze w tym roku elektrociepłownia 'Piaskówka’ zyska nowoczesną instalację odsiarczania spalin. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie otrzymało środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na budowę tego typu inwestycji.

Jak zapewnia RDN Małopolska prezes tarnowskiego MPEC Tadeusz Sieńczak, budowa instalacji na jednym z kotłów węglowych, pozytywnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ekologicznego dostaw ciepła dla mieszkańców.

– W roku bieżącym budujemy instalację odsiarczania spalin, ograniczając wielkość emisji dwutlenku siarki z 1 500 do 1 100 mg/Nm3. Te inwestycje mają swój wymiar ekologiczny, bo ograniczają zarówno emisję pyłu, jak i dwutlenku siarki do atmosfery. Są to wymogi unijne, które musimy spełnić, by to źródło w ogóle mogło być eksploatowane.

Podpisana umowa z WFOŚiGW o finansowanie przedsięwzięcia pozwoliła na jego rozpoczęcie. Zgodnie z zapowiedziami, budowa instalacji ma się zakończyć w ciągu kilku miesięcy.

– W pierwszym etapie została wykonana szczegółowa dokumentacja techniczna. Otrzymaliśmy ją w ubiegłym tygodniu i w tej chwili ją analizujemy. Po zatwierdzeniu, w najbliższym czasie przystąpimy do budowy. Jest cały harmonogram realizacji inwestycji. Musimy ją wykonać w okresie międzygrzewczym, czyli najpóźniej do 30 września tego roku, ponieważ później już się rozpoczyna sezon grzewczy

– dodaje Tadeusz Sieńczak.

Utworzenie nowoczesnej instalacji odsiarczania spalin jest kolejnym etapem modernizacji tzw. źródeł wytwarzania ciepła przez elektrociepłownię 'Piaskówka’, w której znajdywały się trzy kotły węglowe. W 2021 roku jeden z kotłów został przerobiony na gazowy, a pod koniec 2022 roku MPEC wyłączył z eksploatacji drugi. Natomiast trzeci wciąż będzie zasilany węglem, jednak na nim planowane są kolejne inwestycje związane z ograniczeniami emisji spalin.

Łączny koszt budowy instalacji osiarczania spalin wyniesie ponad 4,1 mln zł, z czego niemal 3,4 mln zł tarnowska spółka otrzymała z WFOŚiGW w formie preferencyjnej pożyczki. Nowoczesna inwestycja odsiarczania spalin zostanie uruchomiona najpóźniej w lutym 2024 roku.

W międzyczasie na ul. Stalowej, w pobliżu Elektrociepłowni 'Piaskówka’, ma rozpocząć się budowa sześciu silników gazowych do skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, które w przyszłości mają zastąpić kotły węglowe. MPEC już otrzymał pozwolenie na budowę i obecnie jest na etapie pozyskiwania środków.

– Dzięki tej inwestycji będziemy mogli zwiększyć produkcję energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, czyli ta inwestycja przybliży nas do osiągnięcia warunków efektywnego systemu ciepłowniczego. W kogeneracji będziemy mogli wyprodukować 15-20 procent rocznej produkcji. Te silniki będą pracowały przez cały rok do momentu wybudowania spalarni termicznej utylizacji odpadów. Natomiast, jeżeli ta inwestycja zostanie zrealizowana, to silniki będą pracowały tylko w sezonie grzewczym

– zapowiada prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie.

Zgodnie z planem prace mają potrwać do maksymalnie do 2025 roku. Łączny koszt inwestycji to ponad 50 milionów złotych.

Silniki gazowe zamiast kotłów węglowych. Inwestycja MPEC-u budzi obawy mieszkańców

Exit mobile version