W Zabawie podsumowano ogólnopolski konkurs poetycko-plastyczny 'Błogosławiona Karolino, świeć nam przykładem’. Dwudziesta edycja została poświęcona tematowi pokoju.
Na konkurs napłynęło prawie tysiąc dwieście prac z całej Polski.
Natalia Wiekierak z Bursy Międzyszkolnej w Tarnowie zajęła trzecie miejsce w kategorii szkół średnich.
– Moja praca przedstawia wojnę na Ukrainie. Bł. Karolina i dziewczyna z Ukrainy trzymają się za ręce w ramach pokoju i zjednoczenia się w tych trudnych czasach. Chodzi tutaj o podanie tej pomocnej dłoni osobom z Ukrainy, które ucierpiały w tym konflikcie.
Nauczycielka Agnieszka Sienkiewicz przyjechała na finał z okolic Wadowic razem ze swoimi uczniami. Sama też wzięła udział w konkursie.
– Napisałam wiersz. Jestem w gronie laureatów w kategorii dorosłych. Mówi on o tym, że dziś żyjemy w pośpiechu, nie mamy czasu, żeby się zastanowić nad tym co ważne. Tak naprawdę gubimy swoje człowieczeństwo. Ważne, żeby znaleźć w swoim sercu 'pokój” dla Jezusa, tak jak to zrobiła bł. Karolina, żeby móc prawdziwie żyć.
Anna Wiktoria Biliczak napisała na konkurs wiersze. Do Zabawy przyjechała z Opola.
– Każdy z nas pisze o swoich doświadczeniach, szukaniu swojej ścieżki życiowej, o odkrywaniu swoich autorytetów oraz tym co one pozwalają nam odkryć w samych sobie.
Jak mówi jedna z organizatorek Jadwiga Bieś, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej, poziom konkursu był wysoki. Prace nawiązują do hasła 'Nieść świadectwo pokoju”.
– Uczestnicy bardzo często odnosili się do wojny na Ukrainie, ale w ich pracach jest też światełko nadziei, że ten pokój nadejdzie. Młodzież często rozumie słowo pokój odnosząc się do swojego środowiska, pokazując w pracach, że pokój to mama, ojciec, brat i siostra.
W Zabawie wręczono nagrody laureatom. W tej edycji nagrodzonych i wyróżnionych jest ponad 120 osób. Nagrody wręczał m.in. bp Stanisław Salaterski. Jak podkreśla, bł. Karolina inspiruje dzieci, młodzież i dorosłych.
– Ten konkurs przede wszystkim dotyczy dzieci i młodzieży. Jest takim zasiewem dobra i dobrego przykładu dla młodego pokolenia. Bierzmując młodzież mogę powiedzieć, że widać popularność Karoliny, bo młodzi wybierają ją na patronkę. Bł. Karolina jest także wzorem dla dorosłych. Medytowanie o losie dziecka na drodze krzyżowej szlakiem jej męczeństwa jest bardzo ubogacające.
Organizatorami konkursu byli Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej. Radio RDN Małopolska patronowało temu wydarzeniu.