Młodzi ludzie w piątek tym razem zmierzyli się z językiem angielskim na poziomie podstawowym. Po rozwiązaniu zadań odpoczywali na tarnowskim rynku, gdzie później wzięli udział w happeningu.
Happening na tarnowskim Rynku został zorganizowany na pamiątkę okrągłej rocznicy matury Tadeusza Kantora, słynnego artysty, który dokładnie 90 lat temu zdawał ją w tarnowskim gimnazjum, gdzie obecnie mieści się I LO.
Mottem wydarzenia były słowa Kantora: 'Nie można być ciągle na fali – trzeba być falą’. Do inicjatywy także dołączali nieco starsi mieszkańcy miasta. Razem stanęli na płycie Rynku, trzymając kartki w ręce z napisem: 'Być falą! Matura 2023′.
Jak mówi Dymitr Majczak, inicjatywa skierowana jest do tegorocznych maturzystów aby zachęcić ich do działania.
– Dla mnie jest ważne, bo na fali być ciągle nie można. Myślę, że to też odwołuje się do tych naszych matur i osób, którym coś nie pójdzie i aby rzeczywiście się nie poddawać tylko być tą falą i odnaleźć w sobie tą wewnętrzną siłę do działania, znaleźć jakieś siły które nas motywują, dzięki którym chcemy się kształcić i brnąć dalej w edukacji czy osiągać jakieś cele, także warto się zainspirować postacią Tadeusza Kantora. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że łatwego życia to on nie miał prawie jak każdy artysta, a osiągnął wielki sukces na arenie polskiej i europejskiej.
Absolwenci Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie, Dymitr Majczak i Martyna Burkat podkreślają, że jest to ważna inicjatywa aby zachęcić młodych ludzi do takich akcji.
– Happeningi otwierają bardziej to pojęcie na sztukę, że nie są to tylko obrazy, które widzimy gdzieś w muzeach. Jednak ludzie z zewnątrz zwykli tacy przykładowo przechodnie mogą zobaczyć, zainteresować się tą naszą działalnością. Jest to takie bardziej namacalne dla tych osób i może łatwiej można się zainteresować. Jest nam może trudniej zainteresować osoby, jesteśmy otoczeni obrazami, masowym przekazem, więc jesteśmy może przyzwyczajeni do takich form przekazu, więc tego typu też mamy happeningi i myślę że jest to interesujące na swój sposób. -Myślę, że to na pewno powinno zainteresować młodzież i trochę też pozwolić im na wyjście z domu, pokazanie się poza kręgami w których już się obracają.
Tadeusz Kantor urodził się 6 kwietnia 1915 w Wielopolu Skrzyńskim, a zmarł 8 grudnia 1990 w Krakowie. Był twórcą awangardowy, malarz, rysownik, teoretyk sztuki, scenograf i reżyser, autor happeningów, wybitny reformator teatru XX wieku, jedna z najważniejszych postaci życia artystycznego w Polsce. Artysta mieszkał w Tarnowie w latach 1924-1933. 90 lat temu – w 1933 roku zdał maturę w I Gimnazjum im. Brodzińskiego w Tarnowie (obecnie I LO).