’Pan Tadeusz” i 'Przedwiośnie’ – to lektury, z którymi musieli zmierzyć się tegoroczni maturzyści. Tematy z języka polskiego zaskoczyły uczniów, bo – jak mówili jeszcze przed egzaminem – spodziewali się raczej 'Lalki’, 'Wesela’ czy 'Dziadów’.
Reporterka RDN Małopolska rozmawiała z maturzystami Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie.
– Uważam, że matura była trochę trudniejsza na pewno niż rok temu ale myślę, że dobrze nam poszło. Był Pan Tadeusz, chyba nikt się nie spodziewał, że będzie drugi rok z rzędu to samo, ale cieszę się. Była to jedna z tych lektur, które naprawdę umiałam. Cieszę się bardzo, że nie było 'Dziadów’. – Ja wybrałem temat numer dwa – książka 'Przedwiośnie’ i temat 'Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń?’. Ten temat wydawał mi się prostszy niż 'Pan Tadeusz’, który się ponowił. – Kompletnie nie wiem jakiego wyniku mogę się spodziewać. Zostawiam wszystko w rękach Boga, to co przyniesie będę się z tego cieszyła. Oby było powyżej 30%. – Mam mieszane uczucia. Podejrzewałem coś, że pewnie będzie 'Pan Tadeusz’ jakoś nie byłem do końca pewny, ale byłem w miarę przygotowany.
Tegoroczni maturzyści do wyboru mieli dwa tematy rozprawki: Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka?Odwołując się do fragmentu 'Pana Tadeusza’ i całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury. Natomiast drugim tematem było: Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Odwołując się do podanych fragmentów 'Przedwiośnia’ Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.
W Tarnowie do egzaminu dojrzałości z języka polskiego przystąpiło ponad 2 tysiące tegorocznych absolwentów z 20 szkół ponadpodstawowych. Matury potrwają do 23 maja, a wyniki matury będą znane w lipcu.
Dzisiaj (4.05) maturzyści napiszą obowiązkowy egzamin z języka polskiego, jutro(piątek, 5.05) z języka obcego nowożytnego, a w poniedziałek (8.05) – z matematyki.
Aby zdać maturę, trzeba uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.
Osoby, które nie przystąpią z przyczyn losowych lub zdrowotnych do egzaminów w sesji majowej, mogą zdawać je w sesji dodatkowej w czerwcu. Jej termin wyznaczono na 1-19 czerwca. Natomiast maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych ma odbyć się 21-22 sierpnia.
’Lalka’, 'Wesele’, a może 'Dziady’? Maturzyści z Tarnowa przewidują co może być na maturze