Będą wyjazdy, organizacje konkursów, ale też szkolenia, dzięki wsparciu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Łącznie podpisano 11 umów na niemal 830 tysięcy złotych. W Tarnowie odebrali je partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich i przedstawiciele gmin oraz instytucji m.in. z terenu powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego.
Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek, mówi Radiu RDN o środkach, które zostaną przeznaczone na miejsce wypoczynkowe dla mieszkańców.
– Otrzymaliśmy środki na rozbudowę terenu 'Skałki’. Chcemy tam zrobić ogólnodostępne miejsce wypoczynkowe. Będzie ogólnodostępny grill, ławki, stoliki otoczone pergolą. Będzie to miejsce gdzie mieszkańcy i przyjezdni goście, będą mogli odpocząć, spotkać się ze znajomymi, ponieważ każdy będzie mógł korzystać z tego miejsca. Zaraz rozpoczynamy procedury przetargowe i najpóźniej we wrześniu już wszyscy będą mogli z tego miejsca korzystać.
Natomiast wójt gminy Stryszów Szymon Duman, mówi nam o wykorzystaniu środków na wyjazdy dla przedstawicieli stowarzyszeń na rzecz rozwoju kultury w gminie.
– Nasze środki są wykorzystywane na wyjazdy studyjne przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń. Są to nasi lokalni liderzy na wyjazdy studyjne do Lublina. Będą poznawać tamtejszą kulturę, zapoznawać się z ich tradycjami po to aby również ich do nas przyciągnąć. Będą wzorować się na tym co się tam dzieje dobrego, ale również aby pokazać to co my robimy. Myślę, że taka wymiana jest bardzo ważna i panie i panowie z kół gospodyń wiejskich bardzo chętnie chcą pojechać na taki wyjazd. Na ten wyjazd pojadą 53 osoby. Myślę, że pojechałoby więcej, gdyby były takie możliwości. Przedstawiciele poszczególnych kół będą spędzać tam na pewno bardzo miło czas.
Jak mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Józef Gawron, umowy wręczono organizacjom działającym na rzecz lokalnych społeczności.
– Mieliśmy przyjemność wręczyć umowy partnerskie dla realizatorów kolejnych projektów w ramach programu Leader. Są to środki Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczone na lokalne inwestycje w miejsca wypoczynku, rekreacji. Głównie te, które przez tą lokalną społeczność były oczekiwane. To także umowy partnerskie na realizację miękkich projektów zgłaszanych przez stowarzyszenia, lokalne grupy działania czy też organizacje działające na rzecz danej gminy, sołectwa mające na celu promowanie produktów regionalnych.
Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch podkreśla, że te środki są niezbędne dla tych instytucji.
– Wsparcie dla stowarzyszeń i fundacji ma o tyle duże znaczenie, że bardzo często są to dla nich jedyne środki, które mają na działalność statutową. Wiemy doskonale, że ta działalność musi się opierać na systemie grantowym w ramach programu z obszarów wiejskich. W każdym przypadku są to środki, które są niezbędne dla tych instytucji, ponieważ gwarantują wyższe recenzje działalności statutowej oraz realizacji ich misji w terenie, poprzez aktywizację społeczeństwa.
To już siódma edycja tego konkursu. Do tej pory projekty w celu realizacji lokalnych projektów w ramach inicjatywy LEADER, Województwo Małopolskie przeznaczyło niemal 360 mln zł.