Kościół na świecie wspiera Ziemię Świętą. Każdy z nas może się włączyć w to dzieło. Taka okazja będzie w Wielki Piątek. Dzięki zbiórce ofiar podczas adoracji Krzyża jest możliwe utrzymanie miejsc świętych i wiele działań na polu duszpasterskim, edukacyjnym, pomocowym.
– Wielki Piątek jest czasem kiedy w szczególny sposób nasze myśli i serca zwracają się do Ziemi Świętej, do miejsc gdzie rozegrały się te zbawcze wydarzenia. Święty Paweł napisze: 'Przypominam wam Ewangelię, że Jezus umarł, został pogrzebany i zmartwychwstał”. Od czasów historii tych wydarzeń 2 tys. lat i przez te czasy chrześcijanie są nieustannie prześladowani w Ziemi Świętej. Można powiedzieć, że trudno jest być chrześcijaninem w Ziemi Świętej
– mówi biblista ks. dr hab. Piotr Łabuda, prof. UPJPII.
Kapłan jest również przewodnikiem po Ziemi Świętej i jak dodaje, potrzebna jest nasza modlitwa, aby chrześcijanie trwali w tym miejscu i strzegli zabytków.
Wsparcie finansowe także jest bardzo potrzebne – dodaje ks. Piotr Łabuda.
– Dzięki tym ofiarom są remonty kościołów, bazylik. Finansowa pomoc jest także wykorzystywana do wspierania szkół katolickich. To także wsparcie dla chrześcijan. Wiele grup pielgrzymkowych, które wyruszają do Ziemi Świętej, zabiera coś dla sierot i tamtejszych chrześcijan. W Wielki Piątek my wszyscy możemy wspomagać tamtejszych chrześcijan naszą ofiarą, którą składamy podczas adoracji krzyża. Te ofiary stają się wymierną pomocą.
Od prawie pięćdziesięciu lat w Kościele katolickim na całym świecie w Wielki Piątek przeprowadzana jest zbiórka na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej. Fundusze pochodzące z kolekty 'pro Terra Sancta”, którą ustanowił papież Paweł VI w 1974 r., adhortacją apostolską 'Nobis in animo”, są głównym źródłem utrzymania miejsc świętych w ziemskiej Ojczyźnie Chrystusa i wspólnot katolickich na Bliskim Wschodzie.