Dziś 24 marca obchodzimy w Kościele Dzień Misjonarzy Męczenników. Diecezja tarnowska ma czterech męczenników. To ks. Jan Czuba, siostra Czesława Lorek, kleryk Robert Gucwa i bł. o. Zbigniew Strzałkowski.
Wkrótce ma rozpocząć się proces beatyfikacyjny ks. Jana Czuby. W lutym w Republice Konga była tarnowska delegacja na czele z biskupem Andrzejem Jeżem. Były rozmowy z miejscowym biskupem na temat procesu beatyfikacyjnego i modlitwa przy grobie ks. Czuby w Loulombo.
Przy grobie przyjaciela, rodaka, kolegi ze szkoły i seminarium modlił się ks. Jan Wnęk, proboszcz parafii św. Antoniego w Krynicy Zdroju.
– On oddawał życie za pokój, za tych ludzi, żeby żyli w pokoju. Przy tym grobie jest dużo pokoju. Grób jest pełen pokoju i nadziei. Przyznaję, że tylko przez miesiąc modliłem się o jego zbawienie. Później przyszła mi myśl, żebym modlił się o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego ks. Jana Czuby. Może byłem pierwszy, który zaczął się modlić w tej intencji, bo ta modlitwa trwa już prawie 25 lat. Spełniły się moje pragnienia, marzenia, bo wiemy, że ten proces się rozpocznie.
Przy grobie wujka modlił się także ks. Sławomir Czuba.
– Niby kawał czasu, bo to prawie 25 lat, ale kiedy zatrzymałem się nad grobem wujka to wróciły w pamięci momenty z domu, kiedy nasza rodzina dowiedziała się, że wujek zginął, został zastrzelony. Było dużo niepewności. Dziś trzeba było opowiedzieć wujkowi te 25 lat, co się wydarzyło, kim ma się opiekować i na kogo ma mieć dalej wpływ. 'Tam gdzie jest skarb twój tam będzie i twoje serce ”. Jego serce zawsze było tutaj i On cały czas tutaj jest.
Ks. Jan Czuba został zamordowany 27 października 1998 r. przez rebelianta, który z grupą innych wtargnął na posesję parafii w Loulombo. Kiedy mieszkańcy wioski, w której posługiwał uciekali przed wojną, on zadeklarował, że zostanie ze swoimi wiernymi aż do końca.
Również dzisiaj na całym świecie giną misjonarze.
Według informacji zebranych przez agencję Fides w 2022 r. na całym świecie zostało zamordowanych 18 misjonarzy i misjonarek: 12 księży, 1 zakonnik, 3 siostry zakonne, 1 kleryk i 1 osoba świecka.
Najwięcej zginęło w Afryce – 9 osób (7 księży i 2 siostry zakonne), w Ameryce Łacińskiej – 8 osób (4 księży, 1 zakonnik, 1 siostra zakonna, 1 kleryk i 1 osoba świecka). W Azji zamordowano 1 księdza.