Tarnowskie przedszkolaki założyły dziś kolorowe skarpetki. Solidaryzują się w ten sposób z osobami zmagającymi się z Zespołem Downa. Pierwszy dzień wiosny to także Światowy Dzień Zespołu Downa.
Data obchodów nie jest przypadkowa. Jej amerykański zapis symbolizuje trzeci chromosom w dwudziestej pierwszej parze, którego obecność stanowi główną przyczynę tego syndromu.
Ten specjalny dzień służy zwiększeniu świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, a także propagowaniu praw ludzi z taką wadą genetyczną i integracji z nimi, tak by zapewnić im należne miejsce w społeczeństwie.
Chromosomy mają kształt podobny do skarpetek, dlatego stały się symbolem akcji, która ma zachęcić ludzi do rozmowy na temat różnorodności. Na znak solidarności, przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Promyczek w Tarnowie, założyły skarpety 'nie do pary”…
– Kolorowe skarpetki to symbol zespołu Downa, – Mam kolorowe skarpetki. – Mam skarpetkę różową, a drugą zieloną. – Są nie do pary. – Dzisiaj jest światowy dzień Downa. – Chromosomy wyglądają jak skarpetki. – Ja mam kolor skarpetek szary i biały. – Ja różowy i zielony. – Z konikiem, a drugą z tęczą. – To akceptacja inności. – Nie pokazujemy paluszkiem. – Mam kolorowe skarpetki. – Dzisiaj nosimy skarpetki nie do pary. – Nie śmiejemy się z innych osób. – Nie gapimy się na osoby.
Zespół Downa inaczej określany trisomią chromosomu 21 jest chorobą genetyczną opisaną przez brytyjskiego lekarza Johna Langdona Downa w 1862 roku. Od jego nazwiska przypadłość ta została nazwana zespołem Downa.