Jeszcze w tym roku na ul. Stalowej, w pobliżu Elektrociepłowni 'Piaskówka’, rozpocznie się budowa sześciu silników gazowych do skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej, które mają zastąpić kotły węglowe.
Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie Tadeusz Sieńczak podkreśla, że inwestycja ma na celu dążenie do poprawy jakości środowiska.
– Realizujemy program dekarbonizacji produkcji ciepła. Zwiększyliśmy dostawę z Grupy Azoty o 10 megawat. Wyłączyliśmy z eksploatacji jeden kocioł węglowy, czyli w tej chwili na Elektrociepłowni 'Piaskówka’ działamy już tylko na jednym takim kotle i chcemy zwiększyć produkcję ciepła w kogeneracji. Zmierzamy w kierunku efektywnego systemu ciepłowniczego.
Choć prace budowlane jeszcze nie ruszyły, na terenach za elektrociepłownią już można zauważyć ruch związany z przygotowaniem do tej inwestycji. Jak zapowiada prezes MPEC-u, wkrótce rozpocznie się procedura przetargowa.
– W tej chwili my porządkujemy teren budowy i przygotowujemy go pod inwestycję. Równocześnie przygotowujemy niezbędną dokumentację. Mamy już przyznane środki na realizację silników gazowych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i w niedługim czasie będziemy ogłaszać przetarg pod wykonanie tej inwestycji 'pod klucz’.
Inwestycja jednak nie do końca podoba się mieszkańcom osiedla przy ul. Stalowej, którzy obawiają się zbyt dużego hałasu, jak również zanieczyszczenia powietrza. Jak jednak uspokaja Tadeusz Sieńczak, silniki gazowe będą znacznie bardziej przyjazne środowisku.
– Miałem spotkanie z radą osiedla i częścią mieszkańców, gdzie wyjaśnialiśmy na czym ta inwestycja będzie polegać. Przedstawiliśmy wymogi prawne i realizacyjne w zakresie hałasu, bo były takie pytania. Natomiast chcę podkreślić, że paliwem tam stosowanym będzie gaz, więc nie będzie to uciążliwe, ponieważ opierając się na tym surowcu, akurat w tym rejonie miasta zmniejszamy emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu, czy pyłu. Dlatego inwestycja w zakresie ochrony środowiska będzie miała znaczący wymiar.
Rozpoczęcie budowy sześciu silników gazowych planowane jest na drugą połowę roku. Zgodnie z planem prace mają potrwać do maksymalnie do 2025 roku. Łączny koszt inwestycji to ponad 50 milionów złotych.
Kolejną istotną inwestycją realizowaną przez tarnowski MPEC w Elektrociepłowni 'Piaskówka’ będzie budowa instalacji odsiarczania na działającym kotle węglowym, co również ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska.