VI Konkurs Recytatorski Poezji Tadeusza Kryzi w Woli Radłowskiej. Trwają zapisy

334325965 225742766681042 244805412710735644 n

fot. FB Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie

Upamiętnienie regionalnego bohatera-poety oraz oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym – to główne cele Konkursu Recytatorskiego Poezji Tadeusza Kryzi w Woli Radłowskiej. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych i można się do niego zgłaszać do 16 marca.

Jak mówi dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Radłowskiej Jadwiga Bieś, pomysł konkursu narodził się podczas prezentacji tomu wierszy Tadeusza Kryzi.

– Podczas tej prezentacji utworów Tadeusza Kryzi powstał taki pomysł żeby przygotować konkurs recytatorski. I tę poezję chcieliśmy przybliżyć młodzieży, żeby zainteresować ją, a w ten sposób mieszkańca naszej miejscowości promować. Chcemy upamiętnić historię Żołnierzy Wyklętych, ale równocześnie pobudzić wrażliwość poetycką, aktywność twórczą u młodzieży. Trzeba o tych żołnierzach pamiętać.

Konkurs recytatorski odbędzie się 23 marca 2023 r. o godz. 9:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Radłowskiej i będzie rozgrywany w trzech kategoriach: uczniowie klas IV-VI, uczniowie klas VII-VIII i uczniowie szkół średnich.

Organizatorem konkursu są Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej-Okręg Tarnów i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Radłowskiej. Radio RDN Małopolska patronuje temu wydarzeniu.

 

Tadeusz Kryzia (25.03.1923-14.12.2005) – syn Jana i Wiktorii, urodził się w Woli Radłowskiej, gdzie ukończył szkołę podstawową. Należał do Związku Strzeleckiego. Podczas okupacji wywieziony na roboty do Niemiec – zastąpił dobrowolnie brata Franciszka, żołnierz AK który był bardziej potrzebny w kraju. Po powrocie w 1945 wstąpił do Armii Wyzwoleńczej (później WiN). Działał pod pseudonimem 'Tadek’ w grupie dowodzonej przez brata Franciszka. W 1947 podjęli z bratem próbę wyjścia z podziemia z której jednak zrezygnowali, widząc represje jakie dotykały ujawniających się akowców. Przez krótki okres działali w grupie Józefa Jachimka. Jeszcze przed jego likwidacją przez ubowców zaprzestali działalności zbrojnej, nadal jednak musieli się ukrywać. Tadeusz nawet wtedy zajmował się twórczością literacką, pisał wiersze i powieści. 26 lipca 1958 SB otoczyła całą Wolę Radłowską, bracia zostali aresztowani i przewiezieni do Krakowa. W wyniku procesu Tadeusz został skazany na sześć lat pozbawienia wolności. Odsiedział trzy lata w Barczewie (objęła go amnestia).

Wrócił do domu rodzinnego, ożenił się z Józefą Bogacz, urodził im się syn Krzysztof. Prowadził gospodarstwo rolne i pracował jako dozorca w Zakładzie Eksploatacji Kruszywa w Ostrowie. W okresie 'Solidarności” włączył się czynnie w działalność związkową.

Na skutek komplikacji życiowych został bez środków do życia. Nie przyjął też odszkodowania za lata więzienia, uznając je za zbyt niskie. Niemal do końca pisał odwołania do różnych instytucji państwowych dochodząc swych praw.

Pochowany na Cmentarzu Parafialnym w Radłowie.

Exit mobile version