Mieszkaniec gminy Muszyna płacił zbliżeniowo skradzioną kartą bankomatową. Teraz 45-latka może czekać surowa kara. Policjanci z muszyńskiej komendy nie tylko złapali mężczyznę, ale też odzyskali skradzione przez niego mienie.
Mężczyzna zabrał portfel z samochodu, który mieszkanka Sądecczyzny zaparkowała na jednym z parkingów na terenie gminy Muszyna. Auto nie było zamknięte, a złodziej wykorzystał tę sytuację. Po tym, jak kobieta zorientowała się co się stało, natychmiast zablokowała karty i udała się do miejscowego komisariatu, gdzie zgłosiła kradzież.
Policjanci od razu zabezpieczyli nagrania z kamer monitoringu, przepytali świadków i szybko namierzyli przestępcę. Jak się okazało, złodziej nie próżnował i użył skradzionej karty bankomatowej dwukrotnie, płacąc zbliżeniowo w sklepach na dwóch stacjach paliw. Za pierwszym razem kupił alkohol, a za drugim transakcja została odrzucona, bo karta była już zablokowana.
– Następnego dnia policjanci złożyli mężczyźnie niespodziewaną wizytę. Podczas przeszukania jego miejsca zamieszkania mundurowi odnaleźli portfel wraz z zawartością. 45-latek został zatrzymany i przewieziony do Komisariatu Policji w Muszynie, gdzie usłyszał zarzuty kradzieży dokumentów, kart bankomatowych, kradzieży z włamaniem oraz jej ponownego usiłowania
– informuje kom. Justyna Basiaga oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
Przypominamy, że płatność kradzioną kartą zbliżeniową jest traktowana w polskim prawie, jak kradzież z włamaniem (związana z pokonaniem zabezpieczeń, w tym przypadku o charakterze elektronicznym chroniącym środki płatnicze), za co grozi od roku do 10 lat więzienia. (art. 279 par. 1 kk).
Aby uniknąć podobnych sytuacji, policjanci apelują o ostrożność i rozwagę.
– W przypadku utraty karty z funkcją płatności zbliżeniowych, jak to miało miejsce w tym przypadku, należy jak najszybciej zgłosić ten fakt do swojego banku, który zablokuje możliwość jej użycia. Można ją także zablokować przez aplikację mobilną (jeśli bank oferuje taką usługę) lub zadzwonić na infolinię placówki. Kartę można także zastrzec dzwoniąc na bezpłatną infolinię Związku Banków Polskich: 828 828 828. Usługa jest bezpłatna, czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu. Więcej na stronie: www.zastrzegam.pl. Gdy okaże się jednak, że przed poinformowaniem banku o zgubieniu karty ktoś dokonał przy jej użyciu transakcji, zgłośmy to na policję
– instruuje policja. Warto też zastosować inne środki ostrożności.
– Należy również pamiętać o tym, by nigdy w tym samym miejscu, np. portfelu, nie trzymać jednocześnie karty i numeru PIN. Gdy mamy więcej niż jedną kartę, nie trzymajmy ich razem, by nie stracić obydwu, jak i pieniędzy z różnych kont. Ponadto, by ustrzec się przed działaniem kieszonkowców, z całą pewnością nie należy chować portfela w łatwo dostępną dla złodzieja zewnętrzną kieszeń kurtki czy tylną kieszeń spodni.