Falafele, czyli słynne kotleciki z ciecierzycy, pasta tahini z nasion sezamu czy ciastko fondue faszerowane orzechami w syropie z bitą śmietaną oraz wiórkami kokosowymi. Uczniowie Zespołu szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Tarnowie przez kilka dni poznawali smaki i techniki kuchni arabskiej pod czujnym okiem kucharza i ambasadora ze światowego stowarzyszenia szefów kuchni Mohameda Nasefa.
– Dzisiaj my robimy dania uniwersalne. Talerzyk z falafelem do tego są dodatki – orientalna sałatka pekińska z orientalną przyprawą. Była pasta sezamowa tahini, była soczewica, były słodkie dania, ciastko fondue faszerowane orzechami w syropie, z bitą śmietaną oraz wiórkami kokosowymi.
Młodzi kucharze z Tarnowa na zakończenie szkolenia otrzymali certyfikaty respektowane na całym świecie.
– Jestem bardzo zadowolony, dużo się nauczyliśmy, dużo wyniosłem z tych lekcji. Szacunek do surowca – najważniejsze, które mi zostanie na całe życie. Bardzo dobre smaki, rewelacyjne potrawy, jestem bardzo zadowolony. -Jestem bardzo zadowolony, dużo wyniosę z tych lekcji. Najważniejsze, że trzeba ograniczyć używanie produktów z plastiku oraz recykling jest najważniejszy. Dodatkowo przepisy bardzo dobre.
Dyrektor szkoły Dorota Bargieł-Kurowska mówi, że Mohamed Nasef jest nie tylko znawcą kuchni orientalnej, ale także wyjątkowym kuchennym showman’em.
– Głównym naszym kucharzem, który przyjechał do nas z Monachium jest Mohamed Nasef. On koordynuje całe to wydarzenie. Nauczycielem z naszej szkoły jest pani Elżbieta Teper, która tutaj zorganizowała całe to przedsięwzięcie. Bardzo jej dziękuję za ten show, który jest u nas w szkole zorganizowany. Nauka, nauką, bardzo dużo cennych rzeczy młodzież wyniesie z tym warsztatów. Pan Mohamed jest niesamowitym znawcą kuchni orientalnej oraz dodatkowo showman’em.
Jak mówi kuchmistrz Wojciech Wołowski, są to pierwsze takie warsztaty kulinarne w Polsce, które odbywają się w Tarnowie, a uczniowie zdobędą certyfikat ze światowego stowarzyszenia szefów kuchni.
– Jeżeli chodzi o cały program, akurat szkoła w Tarnowie jest pierwszą szkołą na terenie Polski, w której prowadzony jest ten kurs. Jest to zrównoważony rozwój w dziedzinie gastronomii-żywności. Jest pod patronatem i nadzorem WAOCS, czyli światowego stowarzyszenia szefów kuchni. Wychodzi na to że 60 uczniów z Tarnowa przejdzie ten kurs. Otrzymują certyfikat ze światowego stowarzyszenia szefów kuchni, który jest respektowany na całym świecie.
Mistrz kuchni Zbigniew Kurleto dodaje, że rzeczą, na którą zwraca uwagę WAOCS to przede wszystkim ekologiczne podejście do gotowania.
– Ważną rzeczą, na którą zwraca uwagę WAOCS jest ekologiczne podejście do gotowania, w cudzysłowie ekologiczne, czyli że nie wszystko ma być ekologiczne, nie! Głównie chodzi o to byśmy racjonalnie do tego podchodzili, żebyśmy nie marnowali surowców, żebyśmy niepotrzebnie nie zużywali energii, wody. Ta pierwsza ekologia moim zdaniem to jest właśnie racjonalizowane swoich poczynań w zawodzie, ale też prywatnie w domu.
Nauczycielka Elżbieta Teper mówi, że to nie pierwsze spotkanie z kucharzem kuchni arabskiej.
– Mohamed nie jest po raz pierwszy w naszej szkole. Dziesięć lat temu miałam okazję go poznać. Poprosiłam żeby przyjechał i przeprowadził już 10 lat temu zajęcia z młodzieżą właśnie pokazując kuchnię arabską. Młodzież była zadowolona. Młodzież, jeżeli pozna inną kuchnię, nie tylko obraca się w naszej, znacznie łatwiej jej później znaleźć miejsce pracy, bo potrafi więcej. Każde szkolenie, każdy dodatkowy czas poświęcony na poznanie czegoś nowego to jest ich budowanie CV.
Warsztaty trwały 3 dni i cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.