Kolejne strzelnice mogą powstać w kilku powiatach regionu

strzelnica

fot. WCR Tarnów

Strzelnice wirtualne, pneumatyczne lub klasyczne, na których można spróbować swoich sił z broni długiej i krótkiej, a także zwiększyć umiejętności strzeleckie mogą powstać w regionie.

W ostatnim czasie odbyły się rozmowy przedstawicieli Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie z samorządami w powiecie dąbrowskim, tarnowskim i bocheńskim, podczas których poruszano temat powstania strzelnic w tych powiatach.

Projekt „Strzelnica w powiecie” przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego ubieganie się o dofinansowanie na stworzenie takich miejsc.

Jak mówił w Pulsie Regionu rzecznik prasowy WCR w Tarnowie kpt. Paweł Badoń, wirtualne i pneumatyczne strzelnice uczą obycia bronią i dzięki nim można nabyć umiejętności strzeleckie.

– Utworzenie takiej strzelnicy ma m. in. na celu zachętę i pobudzenie zainteresowania sportem strzeleckim, który jest ważny z punktu widzenia wyszkolenia wojskowego. Ma również na celu zwiększenie dostępności szkoleń strzeleckich dla uczniów. Bo właśnie w wielu przypadkach te strzelnice są właśnie dedykowane uczniom szkół, które prowadzą klasy wojskowe. Dzięki temu będą mogli rozwijać swoje umiejętności strzeleckie i zwiększać swoje doświadczenie w tych kwestiach.

Od niedawna swoich sił można spróbować w wirtualnej strzelnicy, która powstała w powiecie brzeskim. „Pojedynek” bo taką nazwę nosi, utworzono w Zespole Szkół w Czchowie za 225 tys. złotych, w ramach projektu ‘Strzelnica w powiecie’.

Jak dodaje Paweł Badoń, każdy chętny może przekonać się tam na własnej skórze jak wygląda strzelanie w praktyce.

– Zachęcam żeby każdy kto mieszka w powiecie brzeskim na własnej skórze przekonał się jak to jest i odwiedził tę strzelnicę w Czchowie. Można zobaczyć na własne oczy jak takie miejsce wygląda i jak podnieść swoje umiejętności strzeleckie.

Projekt ‘Strzelnica w powiecie’ jest organizowany w formie konkursowej, gdzie powiaty mogą uzyskać dofinansowanie na stworzenie i wyposażenie takich miejsc. W przypadku strzelnicy pneumatycznej dotacja może wynosić 300 tys. złotych, a dla wirtualnej 200 tys. Samorządy są również zobligowane wówczas do darmowego udostępniania takiej strzelnicy na potrzeby szkół i różnych szkoleń w zakresie obronności.

Rozmowa z kpt. Pawłem Badoniem

Exit mobile version