Choć niedawno w gminie Ryglice oddano do użytku ponad 1,5 km wyremontowanej ul. Tuchowskiej, to mieszkańcy pytają co z pozostałymi drogami, które od wielu lat potrzebują remontu?
Jak twierdzą mieszkańcy, chociażby w Bistuszowej, od wielu lat trwa oczekiwanie na remont dróg. Zapytania dotyczą także m. in. ul. Piastowskiej w Ryglicach.
Zastępca burmistrza Ryglic Krzysztof Kukułka w rozmowie z RDN Małopolska tłumaczy, że samorząd w przypadku wielu dróg ma związane ręce i nie może przeprowadzić ich remontu przez bariery prawne i finansowe.
– Najważniejszy wymóg jaki musimy spełnić to uregulować stan dróg. Jeżeli jakiejś ulicy nie remontujemy, to nie dlatego, że nie chcemy, ale przez to, że stan prawny danej drogi nie jest uregulowany w 100 %. W tym momencie mamy uregulowane 30 dróg, które będziemy zgłaszać do każdego możliwego dofinansowania. Musimy też zdać sobie sprawę, że gmina nie jest bogata i wykonanie dróg za 10 mln złotych przekracza możliwości naszego budżetu. Te dofinansowania są zazwyczaj na poziomie przynajmniej 50%, a to jest dla nas bardzo dużo.
To właśnie nieuregulowany stan prawny ulicy Tuwima czy Piastowskiej w Ryglicach uniemożliwia samorządowi realizację ich remontu. W przypadku tej drugiej gmina nie jest posiadaczem gruntu, na której znajduje się droga, a jej właściciel zmarł, nie pozostawiając spadkobierców. W związku z tym samorząd musi poczekać aż przejmie grunt poprzez zasiedzenie.
Podobnie sytuacja ma się z drogami na terenie całej gminy. Aby uzyskać dofinansowanie samorząd musi prawnie posiadać cały teren, na którym znajduje się droga. Często jest to nawet kilkadziesiąt małych działek, a wystarczy jedna z nieuregulowanym stanem prawnym, aby wykluczyć ją z możliwości dofinansowania, bez którego nie będzie wystarczających środków na remont.
Jednak jak dodaje Krzysztof Kukułka, trwają kosztowne prace, aby te niejasności prawne uregulować, a sama gmina co roku próbuje pozyskać środki zewnętrzne, aby wykonać konieczne remonty.
– Z każdej miejscowości na terenie gminy Ryglice staramy się co roku zgłosić minimum jedną drogę do tego, aby uzyskać na jej remont środki zewnętrzne. W 2022 roku gmina na regulację stanu prawnego dróg, wydała ponad 250 tysięcy złotych. To są ogromne pieniądze i czas naszych pracowników, aby uregulować stan prawny tych dróg i je odnowić.
Drogi, które mogą się doczekać w najbliższym czasie odnowienia to: ul. Kościelna w Zalasowej, ulica od drogi powiatowej w stronę dworu w Bistuszowej, drogi w Joninach i Kowalowej obok szkół znajdujących się w tych miejscowościach. Zależy to jednak od tego czy uzyskają dofinansowanie.
W ciągu ostatniego roku w gminie Ryglice wyremontowano 28 dróg ze środków własnych i zewnętrznych. Łącznie z dofinansowaniami wydano blisko 17 mln złotych na remont niemal 18 kilometrów dróg.
Jak zaznacza Krzysztof Kukułka, jednym z głównych celów samorządu jest ponowne złożenie wniosku do programu Polski Ład o dotacje na remont nawet 20 ulic w obrębie całej gminy.