Rozpoczęły się ferie zimowe w Małopolsce. Jak bezpiecznie przetrwać ten czas?

Marek screen

Od poniedziałku (30.01) uczniowie m.in. z województwa małopolskiego rozpoczęli ferie zimowe. Co robić i jak się zachowywać, by zorganizowana podróż naszych pociech np. na narty była bezpieczna?

Podkom. Tomasz Marek z tarnowskiej policji, w programie Pomagamy i chronimy, namawiał rodziców do zgłaszania funkcjonariuszom chęci kontroli autobusu przed wyjazdem. Można to zrobić online lub dzwoniąc do dyżurnego policji.

– Policjanci przede wszystkim sprawdzają czy kierowca jest uprawnioną osobą do prowadzenia autobusu, czy pojazd jest dopuszczony do ruchu, ma aktualne wymagane badania techniczne, a także czy kierowca jest trzeźwy i wypoczęty przed podróżą.

Jednocześnie mundurowi zachęcają, by przy dalszych trasach, skorzystać z pełnej kontroli autobusu w stacjach diagnostycznych.

– Warto by było rozważyć i przedyskutować z organizatorem wycieczki możliwość wcześniejszego sprawdzenia autobusu w stacji kontroli pojazdu. Takie szczegółowe badanie kosztuje 199 zł. Wówczas diagnosta, po kontroli, wystawia odpowiedni dokument potwierdzający jej przeprowadzenie. Jednak możemy też poprosić o skontrolowanie pojedynczych elementów, jak np. układ kierowniczy, hamulcowy czy zawieszenie. Sprawdzenie każdego elementu kosztuje wówczas 20 zł

– informuje podkom. Tomasz Marek.

Bezpieczeństwo podczas wypoczynku jest ważne nie tylko w czasie podróży, ale i po dotarciu do miejsca docelowego. Na stokach narciarskich, gdzie najczęściej wyjeżdżają zorganizowane wycieczki, należy zapoznać się z regułami, by nie zrobić krzywdy sobie oraz innym.

– Pamiętajmy, że na stoku nie jesteśmy sami. Popatrzmy dookoła ile jest obok nas osób. Na stoku jeździmy z dość dużymi prędkościami i jakiekolwiek zderzenie czy otarcie z innym narciarzem może spowodować bardzo poważne skutki. Zachowujmy więc szczególną ostrożność. Dostosujmy także prędkość np. do charakterystyki stoku, jego pochylenia, czy naszych umiejętności. Wybierajmy odpowiednie dla nas trasy – jeżeli jesteśmy w jakimś miejscu po raz pierwszy, to nie szukajmy trasy od razu zaznaczonej na czarno czy czerwono. Ponadto zadbajmy o odpowiednią rozgrzewkę

– apeluje podkom. Tomasz Marek.

Warto również pamiętać o zakładaniu kasku. Co prawda jest on obowiązkowy tylko do 16. roku życia, ale funkcjonariusze zachęcają, by dla naszego bezpieczeństwa, nie zapominać o tym w swoim ekwipunku narciarskim.

Zabroniona jest jazda na nartach pod wpływem alkoholu. Za takie przewinienie możemy być ukarani mandatem nawet do 500 zł.

Ferie w województwie małopolskim potrwają do 12 lutego.

Exit mobile version