Mszą świętą pod przewodnictwem bpa Artura Ważnego rozpoczęły się obchody 149. rocznicy urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Tradycyjnie delegacje złożyły wiązanki na grobie legendarnego przywódcy chłopów. W Centrum Kultury Wsi Polskiej odbyła się również okolicznościowa konferencja.
W uroczystościach wzięli udział rolnicy, samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele administracji rządowej.
Jak powiedział w rozmowie z RDN Małopolska wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, trzeba doceniać rolników za ich pracę
– Rolnicy w tych trudnych czasach zabezpieczyli nam bezpieczeństwo żywnościowe. Myślę tu o pandemii i o wojnie, która wybuchła na Ukrainie. Mamy wielki szacunek dla producentów żywności a ponadto odwołujemy się do tych witosowych wartości tu w Wierzchosławicach, które są kultywowane przez pokolenia. Te wartości to ciężka praca na roli, miłość do ziemi ale również umiłowanie wolności.
Tradycyjne spotkanie z okazji urodzin Wincentego Witosa odbywa się już po raz dziesiąty. Jak mówi Wojciech Włodarczyk z prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” to kontynuacja spotkań przy Grobie Witosa z lat osiemdziesiątych XX wieku.
– Solidarność Rolników Indywidualnych bardzo przykłada wagę do idei Wincentego Witosa. To był wielki Polak, prawdomówny. To powodowało to, że miał tak niesamowite zaufanie do ludowców. Ludzie wsi zaufali Wincentemu Witosowi. Witos to zaufanie zdobywał mówiąc o głębokiej wierze o ojczyźnie. Ojczyzna była fundamentem i to realizuje Związek Solidarności Rolników Indywidualnych, na każdym kroku się o to upominamy i o to walczymy, żeby ta Polska była suwerenna.
Podczas spotkania odbyło się uroczyste odznaczenie rolników zasłużonych dla Ziemi Tarnowskiej.
– To są rolnicy, którzy w powiecie tarnowskim i nie tylko mają największy wkład jeśli chodzi o rozwój rolnictwa. To są rolnicy, którzy w wielu wypadkach kultywują tradycyjną formę rolnictwa oczywiście wykorzystując nowoczesne maszyny, ale są wierni tej tradycji, którą kiedyś zapoczątkował Wincenty Witos. Chcemy tu dzisiaj pokazać tych rolników, którzy mimo tych trudnych czasów w dowód wdzięczności za to co robią dla nas, żeby nam nigdy na polskim stole nie zabrakło chleba.
– powiedział starosta tarnowski Roman Łucarz.
Organizatorem uroczystości było NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” a współorganizatorem Zarząd Powiatu Tarnowskiego.