Organizatorzy przedsięwzięć technologicznych i dotyczących branży kreatywnej mogą ubiegać się o środki z budżetu województwa na realizację wydarzeń i projektów. Pula środków to aż 1,5 mln zł.
– Jako Samorząd Województwa Małopolskiego staramy się wspierać młodych ludzi, aby posiadali odpowiednie umiejętności do tego, by w przyszłości pracować w Przemyśle 4.0. Myślę, że to jest właśnie ten dobry kierunek. Dlatego działania, które podejmujemy są związane z cyfryzacją i nabywaniem potrzebnych umiejętności. Ponadto chcemy także wesprzeć przedsiębiorstwa, które wykorzystują inteligentne specjalizacje, nowoczesne technologie, dlatego ogłosiliśmy konkurs 'Małopolska – tu technologia staje się biznesem’
– powiedziała w programie Słowo za Słowo Marta Malec–Lech z Zarządu Województwa Małopolskiego.
Organizacje pozarządowe realizujące w regionie przedsięwzięcia służące m.in. pozyskiwaniu wiedzy oraz podnoszeniu kompetencji biznesowych Małopolan i firm, mogą aplikować o środki, by te projekty wdrażać na jak najwyższym poziomie.
Tymczasem jeszcze tylko do 27 stycznia trwa nabór wniosków w ramach projektu 'Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”. Jest on związany z pobytem w Małopolsce młodych osób z Ukrainy.
– Szacuje się, że do województwa małopolskiego przybyło 250 tys. gości z Ukrainy, w tym około 13 tys. uczniów, którzy pobierają naukę w naszych szkołach. Dlatego został przygotowana Małopolska Tarcza Humanitarna, mająca wesprzeć uchodźców z Ukrainy w różnych dziedzinach życia, m.in. jest to pakiet edukacyjny. W sumie 16 mln zł, które mogą pozyskać organy prowadzące zarówno jednostki edukacyjne publiczne, jak również niepubliczne
– dodaje Marta Malec-Lech.
Pieniądze mogą być przeznaczone m.in. na zakup wyposażenia sal lekcyjnych, pomocy dydaktycznych niezbędnych do podjęcia przez uczniów z Ukrainy nauki w małopolskich szkołach a także na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne, zajęcia dodatkowe, integracyjne, wycieczki i półkolonie.