wtorek, 19 sierpnia 2025
TARNÓW +48 14 627 50 50  NOWY SĄCZ +48 18 449 06 00 

103,6 FM | 101,2 FM | 88,3 FM | 105,1 FM

Brak
View All Result
POSŁUCHAJ
RDN
SŁUCHAJ
RDN

Bezterminowe już tylko z nazwy. Kiedy trzeba będzie wymienić prawo jazdy?

Maksymilian Osakautor / źródło: Maksymilian Osak
2023/01/12 - 11:11
- AKTUALNOŚCI
A A
prawo jazdy
Udostępnij na FacebookUdostępnij na TwitterEmail

W wielu sytuacjach potwierdzają naszą tożsamość i świadczą o tym, że np. legalnie prowadzimy samochód. Dokumenty tożsamości przydają się szczególnie podczas kontroli policji, ale według prawa nie trzeba ich przy sobie mieć.

Oficer prasowy tarnowskiej policji asp. sztab. Paweł Klimek mówi że, choć podczas kontroli policyjnej nie musimy posiadać dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego i OC, to warto mieć jakikolwiek dokument potwierdzający naszą tożsamość.

Dodaje, że nawet jeśli ktoś bez dokumentów będzie chciał podać fałszywe dane, to policjanci bardzo szybko to zweryfikują.

– Dobrze jest mieć przy sobie jakikolwiek dokument tożsamości, ponieważ policjanci, którzy podejmą jakąś interwencję, mogą o podstawowe dane. Czyli o imię i nazwisko, numer PESEL, czy imiona rodziców. Te dane są wówczas weryfikowane. Nawet jeżeli nauczylibyśmy się danych swojego kolegi czy brata bliźniaka i podalibyśmy te wszystkie dane, to one będą weryfikowane. Jeżeli policjanci będą mieć jakiekolwiek wątpliwości co do tych danych, lub tożsamości tej osoby, a ta osoba nie będzie miała przy sobie żadnego dokumentu tożsamości przy sobie, to musi liczyć z tym, że zostanie zatrzymana przez policjanta, w celu ustalenia tej tożsamości.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2023/01/12Klimek.mp3

Tymczasem bezterminowe prawa jazdy, które już nie są wydawane od dziesięciu lat, stracą swoją ważność. Według przepisów, kierowcy którzy mają taki dokument, będą go musieli wymienić na nowy.

Jak mówi zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta Tarnów Mariusz Golec, wymiana rozpocznie się dopiero za pięć lat, a do tego czasu kierowcy mogą z nich spokojnie korzystać.

– Chciałbym wszystkich kierowców uspokoić. Otóż ustawa o kierujących pojazdami jasno podaje terminy kiedy należy wymienić bezterminowe prawa jazdy. Wymiana rozpocznie się 19 stycznia 2028 roku i potrwa do 18 stycznia 2033 roku. Czyli mamy jeszcze pięć lat do tego. Spodziewamy się od właściwego ministra ds. transportu, szczegółowych przepisów i wytycznych tego. Na razie można spokojnie używać praw jazdy bezterminowych.

https://rdn.pl/wp-content/uploads/2023/01/12prawko.mp3

Bezterminowe prawa jazdy przestały być wydawane w Polsce na początku 2013 roku. Osoby, które nabyły uprawnienia do kierowania pojazdami później, otrzymywały już dokumenty z datą ważności. Ta, zależna jest od stanu zdrowia kierowcy i wynosi maksymalnie 15 lat.

O wymianie dokumentu w 2023 roku powinny pamiętać osoby, którym został on wydany czasowo, na okres krótszy niż 15 lat.

To na ile lat zostanie nam wydane prawo jazdy zależy od naszego stanu zdrowia. Kierowcy z m.in. wadami wzroku, problemami kardiologicznymi czy ortopedycznymi lub innymi schorzeniami, muszą się liczyć z krótszym terminem ważności prawa jazdy, po którym trzeba będzie powtórzyć badania lekarskie.

 

Tagi: Tarnówpolicjaasp. sztab. Paweł Klimekprawo jazdyMariusz Golec
Poprzedni

Jechał tirem mając ponad 2,5 promila. Policji powiedział, że jest w pracy

Następny

Nowosądecki „Elektryk” na 5. miejscu w ogólnopolskim rankingu miesięcznika Perspektywy

ZOBACZ RÓWNIEŻ

fot. Patryk Surma
AKTUALNOŚCI

Edukacja to relacja. 3 artystów maluje wyjątkowy mural w Kamionce Wielkiej [ZDJĘCIA]

18 sierpnia 2025
zamek rytro 13
AKTUALNOŚCI

Zamek w Rytrze zamknięty. Ruszyły wielomiesięczne remonty

18 sierpnia 2025
prokuratura okregowa
AKTUALNOŚCI

Z tej broni Tadeusz D. zastrzelił córkę i zięcia? Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu komentuje

18 sierpnia 2025
fot. FB Stanisław Sorys/Lidia Jaźwińska
KULTURA

Uczta muzyczna na start cyklu koncertów 'Z operetką po Małopolsce’

18 sierpnia 2025
4PRR 36l
AKTUALNOŚCI

Powiat dąbrowski ma problem z zakupem sprzętu do ochrony ludności. Nie każdy zakup dopuszczany przez wojewodę zyskuje akceptację ministerstwa

18 sierpnia 2025
DSC06319 scaled 1
AKTUALNOŚCI

AT ogłosiła dodatkową rekrutację. Na medycynę i fizjoterapię brak miejsc, ale wciąż można aplikować na inne kierunki

18 sierpnia 2025
IMG 7810
AKTUALNOŚCI

Wiesław Krajewski o spotkaniu Putin – Trump: 'Kibicujemy, żeby rozmowy zakończyły się pokojem’

18 sierpnia 2025
Fyda
AKTUALNOŚCI

Grybów w rankingu ubóstwa? Paweł Fyda: Będziemy żądać sprostowania [WIDEO]

18 sierpnia 2025

NAJNOWSZE

goscinnosc

Gościnność na trasie 43. PPT. Czekali przy drodze na pielgrzymów z napojami i jedzeniem [ZDJĘCIA]

17:05

Edukacja to relacja. 3 artystów maluje wyjątkowy mural w Kamionce Wielkiej [ZDJĘCIA]

16:04

Zamek w Rytrze zamknięty. Ruszyły wielomiesięczne remonty

15:03

Z tej broni Tadeusz D. zastrzelił córkę i zięcia? Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu komentuje

13:01

Uczta muzyczna na start cyklu koncertów 'Z operetką po Małopolsce’

13:01

Powiat dąbrowski ma problem z zakupem sprzętu do ochrony ludności. Nie każdy zakup dopuszczany przez wojewodę zyskuje akceptację ministerstwa

12:12

AT ogłosiła dodatkową rekrutację. Na medycynę i fizjoterapię brak miejsc, ale wciąż można aplikować na inne kierunki

12:12

Wiesław Krajewski o spotkaniu Putin – Trump: 'Kibicujemy, żeby rozmowy zakończyły się pokojem’

12:12

Tak.. jak to łatwo powiedzieć. A jak wytrwać? Radzą małżonkowie podczas 43.PPT

11:11

Grybów w rankingu ubóstwa? Paweł Fyda: Będziemy żądać sprostowania [WIDEO]

11:11

NIE PRZEGAP

fot. archiwum RDN

Zmarł śp. Ks. mgr Stanisław Skowron – emerytowany proboszcz parafii Tarnowiec, rezydent w parafii Nieciecza

5 sierpnia 2025
20240803 174341 scaled 1

To będzie jubileuszowy XX Diecezjalny Marsz Trzeźwości

28 lipca 2025
ppt zabawa088

43. PPT – Zabawa [18.09.2025]

18 sierpnia 2025
RADIO KATOLICKIE
UN PAPIESKI
UNS
AKCJA KATOLICKA
BIBLOS
KULTURA TARNÓW
SRK
CARITAS
KANA
ITER
Małopolska
AKADEMIA TARNOWSKA

RDN MAŁOPOLSKA

ul. gen. Józefa Bema 14
33 - 100 Tarnów
tel.: +48 14 627 50 50
e-mail: info@rdn.pl

RDN NOWY SĄCZ

pl. Kolegiacki 4
33 - 300 Nowy Sącz
tel.: +48 18 449 06 00
e-mail: sacz@rdn.pl

AKTUALNOŚCI
RELIGIA
SPORT
KULTURA
GALERIE
PATRONATY
WSPARCIE

Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN. 2024.

Brak
View All Result

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone. RDN.

Ta strona korzysta z plików cookie. Kontynuując korzystanie z tej witryny, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Polityka prywatności.
Przejdź do treści
Otwórz pasek narzędzi Narzędzia ułatwień

Narzędzia ułatwień

  • Powiększ tekstPowiększ tekst
  • Zmniejsz tekstZmniejsz tekst
  • Odcienie szarościOdcienie szarości
  • Wysoki kontrastWysoki kontrast
  • NegatywNegatyw
  • Podkreślone linkiPodkreślone linki
  • Czcionka alternatywnaCzcionka alternatywna
  • Resetuj Resetuj