Jednym z częstych postanowień noworocznych jest większa dbałość o ruch. O ile tylko będziemy konsekwentni, to możemy za darmo i łatwym sposobem zadbać w ten sposób o swoje zdrowie.
Nie można zaprzeczyć, że pomimo wielu możliwości, jakie dają nam ścieżki rowerowe, czy nowo budowane boiska, problem z regularną aktywnością fizyczną nadal jest spory.
Jak mówił gość programu Słowo za Słowo w RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, trener personalny Damian Krawczyk, ma to związek z postępującym procesem cywilizacyjnym, a tym samym bardziej „siedzącym” trybem życia.
– Wystarczy popatrzeć trochę wstecz. Nawet te 20, czy 30 lat temu, gdy było trochę mniej samochodów, ludzie więcej się ruszali, czy jeździli na rowerze i tego ruchu naturalnie mieliśmy więcej. Teraz, w naszej cywilizacji, ta siedząca praca i wygoda, na pewno zamyka nasz organizm i hamuje tę adrenalinę, która nam pomaga.
Żeby zmienić coś w swoim życiu pod tym kątem, naprawdę nie trzeba wiele. Zamiast podjeżdżania samochodem na zakupy, czy do pracy, można zrobić sobie spacer. Co jest jednak potrzebne, aby postawienie konsekwentnie wdrażać w życie?
– Planowanie, żeby nie tylko czekać na motywację, tylko bardziej działać. Myślę i cały czas robię coś w kierunku tego działania, Niezależnie, czy w danym dniu mi się chce, czy nie, to ustawiłem sobie mój plan i będę działał
– dodaje Damian Krawczyk.
W kwestii ćwiczeń, czy ruchu na świeżym powietrzu, sportowcowi wtóruje nowosądecki lekarz, doktor nauk medycznych, Andrzej Fugiel. Jak mówi, codzienny ruch jest prostym, niezawodnym i darmowym sposobem dbania o swój stan zdrowia i tak naprawdę nie ma nic lepszego, by jak najdłużej nasz organizm działał sprawnie.
– To znalazło odzwierciedlenie w zaleceniach tak zwanej piramidy zdrowia. Kiedyś u podstawy piramidy zdrowia były inne rzeczy, natomiast teraz jest przede wszystkim ruch, ruch i jeszcze raz ruch.
Tym bardziej, że jak przekonuje Andrzej Fugiel, nie chodzi o ruch wyczynowy, tylko na przykład o codzienny, pół godzinny marsz, spacer, lub ćwiczenia.
– To nie musi być jakie wyczynowe wybieganie 10 razy na Rysy w ciągu jednego dnia, pokonywanie 80 km, czy bieg do Aten, ale im bardziej i szybciej nasza krew krąży krąży w żyłach, tym jesteśmy zdrowsi. Dlaczego tak się dzieje? Po prostu ta krew mechanicznie usuwa przyklejające się w naczyniach krwionośnych czynniki patogenne, które nie są dla nas korzystne. Jak się oczyszczają te naczynia, to jesteśmy zdrowsi.
Idąc za radą trenera Damiana Krawczyka, pamiętajmy i doceniajmy to, że mieszkamy pięknym regionie. Sądecczyzna daje nam wiele możliwości aktywności, od nart, rowerów, czy pieszych wędrówek, po wyciszające spacery z najbliższymi w otoczeniu lasu, czy nad brzegiem jeziora.
Warto dodać, że lepiej mniej, a bardzie realnych postanowień, niż lista zadań, które z trudnościami będzie nam wprowadzić w życie. Jak mówi Damian Krawczyk, to po konsekwencji i motywacji kolejny ważny czynnik, by postanowienie noworoczne nie było skutkiem emocji, ale przemyślanego działania.