„Probiotyki” to jedno z częściej występujących słów w reklamach produktów farmaceutycznych. Co pod nim się kryje? Kiedy warto sięgnąć po probiotyk? Czy probiotyki faktycznie działają? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!
Probiotyki, tzw. dobre bakterie, to żywe kultury bakterii, które usprawniają pracę przewodu pokarmowego i odbudowują go m.in. po uszkodzeniach wywołanych przez przyjmowanie antybiotyków. Czym jest probiotyk i jak działa?
Probiotyki – skąd się biorą?
Probiotyki to przede wszystkim lactobacillus, czyli bakterie kwasu mlekowego. Probiotykami są także bakterie Bifidobacterium i drożdże Saccharomyces boulardii. Probiotyki znane były już w starożytności, ale więcej uwagi poświęcił im w XIX wieku Louis Pasteur, prekursor mikrobiologii i chemik oraz laureat Nobla, zoolog i mikrobiolog Ilija Miecznikow. Ci badacze odkryli zespół cech wspólnych probiotykom, które wyróżniają je od pozostałych bakterii i drożdży.
Charakterystyka probiotyków
Wszystkie probiotyki wykazują następujące właściwości:
pochodzą od człowieka;
są odporne na działanie kwasu żołądkowego i żółci;
wykazują pozytywny wpływ na ludzki organizm;
są stabilne genetycznie;
nie wykazują działania rakotwórczego, inwazyjnego czy patogennego;
wyróżnia je trwałość i żywotność, także w niekorzystnych warunkach (np. laboratoryjnych).
W jakiej postaci występują probiotyki?
Probiotyki dostaniesz w każdej aptece https://aptekamedkon.pl/ w postaci kapsułek, kropli i tabletek do rozgryzania. Wśród nich znajdziesz preparaty przeznaczone dla dzieci, jak i te, które mogą być przyjmowane przez dorosłych. Ich cena waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych za opakowanie.
Możesz też sięgnąć po naturalne probiotyki. Ich źródłem są następujące produkty spożywcze:
maślanka,
kefir,
jogurt ,
desery mleczne,
kiszonki (w tym kimchi),
kom bucha.
Właściwości probiotyków
Probiotyki są przede wszystkim wykorzystywane do leczenia biegunek, zarówno tzw. biegunki podróżnych, biegunki wywołanej przez zakażenie wirusowe (np. rotawirusy), biegunki u dzieci i niemowląt.
Po probiotyki warto też sięgać przy atopowym zapaleniu skóry. Z kolei podawanie probiotyków w pierwszych miesiącach życia znacznie ogranicza ryzyko wystąpienia tej choroby, jak również alergii pokarmowych.
Probiotyki ginekologiczne
Istnieją także probiotyki ginekologiczne, które pozwalają utrzyma
prawidłową florę bakteryjną pochwy, a tym samym zapobiegać infekcjom intymnym. Probiotyki ginekologiczne występują w formie doustnej (kapsułki) oraz dopochwowej w postaci tamponów, żeli, globulek, kapsułek.
Probiotyki w antybiotykoterapii
Wskazaniem do przyjmowania probiotyków jest także antybiotykoterapia. Chociaż antybiotyki zwalczają drobnoustroje, bardzo źle oddziałują na mikroflorę jelit. Aby ją odbudować, należy więc przyjmować probiotyki. Nie można ich jednak przyjmować w tym samym czasie co antybiotyku, ale w odstępie 1-2 godzin. Po zakończonej kuracji należy kontynuować stosowanie probiotyku przez 2-3 dni.