Rodziny ofiar wypadków drogowych, kierowcy, duchowni, parlamentarzyści i przedstawiciele instytucji, które dbają o bezpieczeństwo w Zabawie uczestniczyli w obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Była msza św. w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny i spotkanie przy pomniku 'Przejście’.
Jak mówili Radiu RDN Małopolska uczestnicy, Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, to dla nich szczególne miejsce, dzięki któremu łatwiej jest im przeżywać traumę spowodowaną śmiercią najbliższych osób.
– Spotykamy się z rodzicami, którzy są po stracie swoich dzieci i tutaj otrzymujemy siły do dalszego życia. Każdy członek tej wspólnoty, każdy rodzic jest, tak jak my, doświadczony śmiercią kogoś bliskiego. Potrzebujemy wzajemnego wsparcia. Wszyscy mamy poranione serca i wszyscy czujemy to samo. Dlatego w swojej obecności możemy zarówno płakać, jak i się śmiać. Każdy z nas się często rozumie bez słów i patrząc na swoją historię, swoje cierpienie, uczy się czegoś nowego.
Niedzielne (20.11) uroczystości rozpoczęły się wypominkami oraz programem muzycznym pt. 'Pożegnanie’. Następnie odbyła się msza św. w intencji ofiar wypadków drogowych.
Zdaniem bpa Artura Ważnego, który przewodniczył Eucharystii i wygłosił homilię, istotne jest w przeżywaniu traumy po śmierci dziecka, by być w stanie przebaczyć sprawcy.
– To jest też historia, którą słyszymy z krzyża. Jezus w tym bardzo lakonicznym procesie, opisanym przez Ewangelistów, pokazuje nam, jak sobie radzić. W pewnym momencie trzeba po prostu podjąć decyzję o przebaczeniu. To nie jest związane z brakiem emocji, czy zapomnieniem, a wręcz przeciwnie – z przekształceniem emocji we współczucie dla sprawców i zamienienie miejsca zranienia w pamięć, która wstawia się za tymi ludźmi. Przecież Jezus na krzyżu się modli 'Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią’, więc myślę że wierzącemu jest łatwiej przebaczyć, kiedy ma duchowe wsparcie i świadectwo samego Jezusa.
Zgromadzeni mogli wysłuchać świadectwa Elżbiety Przewoźnik ze Szczecina, która w wypadku straciła syna. Jak mówi Radiu RDN Małopolska, w Zabawie jest już po raz piąty. Za każdym razem wraca do tego miejsca, by nabrać siły na kolejne dni radzenia sobie z traumą i mieć nadzieję na powrót do normalnego życia.
– Piotruś zginął w wypadku samochodowym, miał 22 lata i to było nasze jedyne dziecko. Przyjechałam tutaj do Zabawy z myślą nie o sobie, ale o naszym synu. Po prostu chciałam, by pamięć o nim nie zgasła. Przyjechałam pełna bólu, złości do Boga, ludzi i całego świata. Ale tutaj spotkało mnie coś niesamowitego. W tym miejscu poczułam, że to nie koniec – że moje dziecko woła do nas: 'mamo, tato, ja jestem!’. Od 2017 roku przyjeżdżam co roku i za każdym razem po rekolekcjach dostajemy z mężem potężny zastrzyk siły i nadziei. Wyjeżdżamy silniejsi, nasza wiara się umacnia. Pojawia się światło, gdzie przez wszystkie te lata byliśmy pogrążeni w ciemności. My nie żyliśmy, tylko wegetowaliśmy. A tak bardzo chcemy wrócić do życia i tutaj mamy nadzieję, że nam się to kiedyś uda.
Po mszy św. uczestnicy w procesji udali się pod pomnik 'Przejście’, gdzie była modlitwa za zmarłych, złożono kwiaty i znicze, a później posadzono Drzewo Pamięci.
Ks. Zbigniew Szostak podkreśla, że przyjeżdżający rodzice do sanktuarium mogą się wiele nauczyć od bł. Karoliny.
– Bł. Karolina przede wszystkim pokazuje dalsze losy tych ludzi, o których nic nie wiemy. Tylko wiemy, że zginęli, że od nas odeszli, ale Karolina pokazuje, że oni żyją i mogą zdziałać wielkie rzeczy. Pan Bóg, przez Karolinę, pokazuje tym rodzinom, które straciły bliskich, jaki jest dalszy los ich najbliższych, ale też ich samych. Oni rzeczywiście mogą się załamać, ale jak zobaczą, że można coś dobrego zrobić, to narodzi się w nich nowe życie. Świadectwem na to jest dobro, jakie rodzi się przez Karolinę. W ich zmaganiu się z codziennością też może być podobnie.
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest cyklicznie w trzecią niedzielę listopada i upamiętnia wszystkich, którzy zginęli lub zostali ciężko ranni w związku z wypadkiem drogowym.
Według policyjnych statystyk, od początku 2022 roku w Polsce doszło do 18 316 wypadków, w których zginęły 1593 osoby, a 21 152 zostało rannych.