Uczą, bawią, ale mają także znaczenie terapeutyczne. W Ogólnopolskim Dniu Biblioterapii tarnowskie biblioterapeutki wyjaśniają, czym jest biblioterapia i jakie ma zastosowanie.
Anna Więckowska z Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, podkreśla, że biblioterapia pomaga nie tylko dziecku nazwać emocje, uporać się z problemami, ale także rodzicom pozwala poznać wewnętrzny świat dziecka.
– Przez odpowiedni dobór literatury możemy wpływać na postawy, zachowanie, wrażliwość, sposób patrzenia dziecka na świat. Szukam w książkach odpowiednika, żebym mogła w dzieckiem dany temat przepracować, nie wprost, bo czasami nie da się wprost powiedzieć o jakichś problemach albo dziecko nie chce powiedzieć. Na przykład sięgam po literaturę, której bohaterowie przeżywają podobne emocje. Mam potem taką płaszczyznę do rozmowy z dzieckiem. Ale ona wpływa również na mnie, jako na rodzica, bo pokazuje mi świat dziecka, przybliża mi go.
Mariola Góra z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie, zwraca uwagę na to, że biblioterapia tak naprawdę jest dla każdego, ponieważ literatura wspiera nasz rozwój.
– Biblioterapia jest dla każdego, ponieważ może być biblioterapia kliniczna, pedagogiczna, czyli wychowawczo-rozwojowa, a może też być biblioterapia profilaktyczna. Literatura daje wsparcie, kompensuje braki, potrzeby ludzkie, przedstawia wzory myślenia, zachowania. Każdy z nas mógłby wytypować rożne postaci, które go inspirowały, zachwycały, które chciał naśladować. Odpowiednio dobrana literatura wpływa na rozwój społeczny, kształtowanie postaw, które potem procentują w życiu.
Tarnowianie przyznają, że chętnie relaksują się przy książce.
– Takie bardziej poważne. Tak się odprężam. – W tym świecie, w którym wciąż jest tak dużo problemów, fajnie się oderwać od tej szarej rzeczywistości. – Ja czytam na okrągło kryminały, wiec widocznie coś w nich jest, że mnie uspokajają i odstresowują. – Ostatnio 'Cichy Don’ Szołochowa. Po obejrzeniu filmu doszedłem do wniosku, że warto przeczytać oryginał. Kryminały, tak, jak żona również czytam, ale tego typu literatura, o której wspomniałem, też na mnie dobrze działa. – Romanse. To taka ucieczka od szarej rzeczywistości, trochę spokoju, oderwanie się od codzienności.
Bp Artur Ważny przypomina, że księgą, która ma największą wartość terapeutyczną, jest Biblia, ale sam nie stroni także od literatury powszechnej, zwłaszcza współczesnej.
– Na co dzień i też od święta, najlepszą lekturą jest Pismo Święte. Lubię poczytać to, co jest dzisiaj aktualne, przynajmniej w takim ograniczonym zakresie. Podsyłane mi są różnego rodzaju współczesne powieści. Musimy się nauczyć dzisiaj opowiadać Biblię na nowo i potrzebujemy nowego języka. Literatura jest więc dla mnie takim sposobem szukania nowego sposobu przemawiania do ludzi. A więc Biblia i jakaś współczesna książka.
Biblioterapia to dział arteterapii wykorzystujący terapeutyczne oddziaływanie literatury na psychikę człowieka. Pomaga ona zmniejszyć stres, uzyskać wsparcie psychiczne, a także wyeliminować poczucie osamotnienia czy wykluczenia. Wykorzystuje się przede wszystkim taką literaturę, która prezentuje nie tylko problemy, ale i schematy rozwiązań, a także umożliwia wgląd w samego siebie.
Do prowadzenia biblioterapii przygotowują kursy. Prowadzi je między innymi Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne.
14 listopada obchodzony jest w Polsce jako Ogólnopolski Dzień Biblioterapii. Rozpoczyna on trwający do 21 listopada Tydzień Biblioterapii.