Czy można dojść do porozumienia w konflikcie, zanim sprawa trafi do sądu? Kiedy poprosić o pomoc mediatora i na czym polega mediacja?
Jak twierdzi mediatorka i specjalistka komunikacji w kryzysie Agnieszka Król, zaletą mediacji jest to, że strony sporu przy pomocy mediatora same dochodzą do rozwiązania problemu. Nie jest ono wymuszane decyzją sądu.
– Mediacja to jest proces, który pomaga przejść przez konfliktową sytuację, w której dwie strony mają różny pogląd na rozwiązanie swojego problemu. Strony w mediacji same poszukują rozwiązania i same proponują to rozwiązanie. Jest to wygodne dla obu stron, ponieważ mają poczucie, że obie strony dokonały wyboru i właściwie to one zadecydowały o sprawie.
Agnieszka Król podkreśla, że warto skorzystać z pomocy mediatora zanim konflikt wejdzie w fazę sądową. Dzięki mediacji udaje się wypracować takie rozwiązanie, które sprawia, że w sporze nie ma przegranych.
– Do mediatora można się udać właściwie z każdą sprawą, która jest kłopotliwa, konfliktowa. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest, jeżeli strony zauważą, że trudno im się porozumieć bez pomocy specjalisty. Mają jakiś problem z rozwiązaniem jakiejś sprawy. Do mediacji można się udać w każdym momencie. Mediacja przede wszystkim pozwala dojść do rozwiązania takiego, które satysfakcjonuje obie strony. To jest tak zwane 'win-win’. Obie strony są wygrane.
Październik jest miesiącem mediacji. Warto pamiętać, że z pomocy mediatora można skorzystać w każdej spornej sprawie, nawet wtedy, kiedy nie zamierzamy udać się na drogę sądową, a po prostu nie możemy dojść do porozumienia.
Więcej o mediacji i roli mediatora w rozmowie z Agnieszką Król w programie Puls Regionu.




![To będzie nowa jakość jazdy pociągiem między Tymbarkiem i Limanową. Jest wykonawca odcinka linii 104 [ZDJĘCIA] 5 fot. PKP PLK](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/limanowa_tymbark_pkp_plk-350x250.webp)


![Ktoś zauważył samochód w stawie. Nietypowa akcja strażaków [ZDJĘCIA] 8 fot. OSP Stary Sącz](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/mostki_staw_samochod_osp_stary_sacz-350x250.jpg)



![Mieszkańcy mogą już planować przyłącza. Kanalizacja w Starej Wsi wybudowana [WIDEO] 12 Jan Skrzekut](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/10/Jan_Skrzekut-120x86.jpg)


