Poświęciła swoje życie wychowaniu i formacji drugiego człowieka. To niezwykła osoba – mówi dr hab. Teresa Grabińska, prof. Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Była ona gościem tarnowskiej konferencji na temat apostolstwa ludzi świeckich i mówiła o patronce nauczycieli, bł. Natalii Tułasiewicz.
W czasie II wojny światowej nauczycielka wyjechała jako pełnomocnik – emisariusz Rządu Londyńskiego i świecki apostoł do Hanoweru, by pomagać pracownikom przymusowym.
Po pracy w fabryce bł. Natalia Tułasiewicz realizowała w skrajnie trudnych warunkach, posługę religijno-społeczno-oświatową.
– To nadzwyczajna osoba. Cały czas czytam jej zapiski i jestem zauroczona. Poświęciła swoje życie formowaniu i wychowaniu ludzi dorosłych. Ona była osobą bardzo wierzącą. W każdym środowisku odznaczała się czymś szczególnym. Na wszystko znajdowała czas, pisała, czytała, dokształcała się, cały czas nad sobą pracowała.
Zawód nauczyciela to powołanie – dodaje Teresa Grabińska.
– To zawód bardzo odpowiedzialny, zawód nauczyciela – wychowawcy, ponieważ sam nauczyciel mógłby być nagranym głosem, puszczanym z taśmy. Chodzi o bezpośredni kontakt z człowiekiem. Wychowanie polega na przykładzie jaki się daje uczniom. Młody człowiek jest czujny, obserwuje to co czynią dorośli, zwłaszcza ci, którzy mają go uczyć i wychowywać.
Konferencja “Odpowiedzialność za Kościół – apostolstwo świeckich” została zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców Oddział w Tarnowie przy współpracy z Fundacją Alegoria pod patronatem RDN Małopolska.