Od wspomnienia wizyty Jana Pawła II w Tarnowie rozpoczął się XXXVI Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. To okazja, żeby przez najbliższy tydzień spotkać się z kulturą podczas wystaw, koncertów i wykładów.
Otwarcie wystawy z okazji 35-lecia pielgrzymki papieża do Polski, w trakcie której odwiedził Tarnów i beatyfikował bł. Karolinę, to nie tylko inauguracja tygodnia kultury chrześcijańskiej, ale także jedno z wydarzeń obchodzonego ‘Dnia Papieskiego’.
Ekspozycja, na której można zobaczyć piuskę św. Jana Pawła II, ołtarz beatyfikacyjny, tron papieski i inne pamiątki związane z papieską pielgrzymką przywołuje wiele wspomnień.
– Bardzo dużo jest różnych wspomnień, fotografii także jest co podziwiać. – Wszystko jest bardzo ciekawe, bo jest autentyczne, dotykał tego i używał święty. Szczególnie te elementy związane z Eucharystią, monstrancja, kielichy. – Laska papieża, jego buty, najstarsze zdjęcia, które są czarno białe. Jestem pod wrażeniem tego wszystkiego. – Wróciłem właśnie do 1978 roku jak został wybrany papież Jan Paweł II. Był poniedziałek, leci dziennik, mówię do żony ‘Irena, mamy papieża’. Dziś jak to wspominam to ze łzami w oczach.
Wystawę można oglądać do 9 listopada w Muzeum Okręgowym na Rynku 20 w Tarnowie.
Hasłem tegorocznego tygodnia kultury chrześcijańskiej są słowa Cypriana Kamila Norwida 'Ludzkość bez Boskości sama siebie zdradza’, które przypominają, że kultura bierze siłę z w wiary w Boga.
Zaplanowane wystawy, wykłady i koncerty otwierają możliwość spotkania z kulturą zaczerpniętą z Ewangelii, tradycji Kościoła i wiary w Boga.
Jednak takie wydarzenia to coś więcej, niż tylko spotkanie z kulturą.
– To umocnienie wiary. – To może ożywić wartości chrześcijańskie, duchowo ubogacić i przypomnieć o wielkich postaciach. – Te wydarzenia to takie zamyślenie nad sobą, nad naszym nastawieniem do życia, do przyszłości, dokąd zmierzamy. – Być może ktoś wpadnie w zadumę, zastanowi się nad swoim życiem i postępowaniem, i zacznie poszukiwać Pana Boga.
Kolejnymi punktami inauguracji tygodnia kultury chrześcijańskiej była uroczysta Msza Święta w tarnowskiej katedrze, pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża i koncert Chóru Katedralnego Pueri Cantores Tarnovienses.
W poniedziałek 17 października odbędzie się wernisaż ‘Romantyzm krajobrazu polskiego w obrazach Anny Słowik’, ponieważ wydarzenia rozpoczętego tygodnia będą nawiązywać też do tego, że rok 2022 został przez Sejm ustanowiony Rokiem Romantyzmu Polskiego.
Wernisaż będzie miał miejsce w budynku Klubu Inteligencji Katolickiej na Rynku 24 o godzinie 17.00.
Tydzień Kultury Chrześcijańskiej w Tarnowie nawiąże do Roku Romantyzmu Polskiego