W tym roku formację do kapłaństwa rozpoczęło w Polsce 338 kandydatów, 236 w seminariach diecezjalnych a 102 w zakonnych i misyjnych. Najwięcej kandydatów przyjęto do seminarium w Tarnowie oraz do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń z siedzibą w Łodzi.
Największą popularnością wśród kandydatów do zakonów cieszą się dominikanie. Statystyki powołań zebrane z 72 ośrodków przekazał Katolickiej Agencji Informacyjnej ks. dr Przemysław Kwiatkowski, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie 14 młodych mężczyzn rozpoczęło formację na pierwszym roku. Ponadto jeden mężczyzna będzie się przygotowywał do kapłaństwa w Łodzi.
Dla kleryka Krzysztofa Tyrchy będzie to pierwszy rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym. W rozmowie z Radiem RDN Małopolska przyznaje, że powierzył swoje życie Bogu, by mu służyć.
– Pan Bóg bardzo konsekwentnie o moją duszę się upominał. W końcu uległem i poddałem się powołaniu. Myślę, że bardzo ważne w tym okresie jest zawierzenie się Panu Jezusowi i Maryi. Wtedy wszystko będzie dobrze. Jak na razie jestem pełen nadziei, czuję się rozmodlony. Jeżeli dalej będzie tak, jak teraz, to nawet kiedy przyjdą znużenia, z łaską Bożą i i regularnym obcowaniem z nią, będę w stanie przetrwać wszystkie trudy.
Jak podaje KAI do Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń zgłosiło się 14 kandydatów z całej Polski. Jeśli chodzi o poszczególne diecezje najwięcej kandydatów zgłosiło się z diecezji tarnowskiej – 15 oraz z archidiecezji poznańskiej i warszawskiej – z każdej po 10. Na kolejnych miejscach znalazły się diecezje warszawsko – praska, opolska i archidiecezja krakowska. W każdej z nich formację do kapłaństwa rozpocznie 9 kandydatów. Po 8 kandydatów zgłosiło się w Białymstoku, Lublinie, Pelplinie i Przemyślu.
Po jednym kandydacie zgłosiło się do seminariów w diecezji bydgoskiej, ełckiej, legnickiej, łowickiej, warmińskiej i zielonogórsko – gorzowskiej.