Najnowsza nowelizacja przepisów ruchu drogowego wprowadziła pojęcie przejść sugerowanych, i tym samym wprowadziła sporo zamieszania też m.in. wśród mieszkańców regionu, którzy zastanawiają się, co to takiego jest.
Jak mówił w programie 'Pomagamy i chronimy’ asp. sztab. Paweł Klimek z tarnowskiej policji, przejście sugerowane to nieoznakowane miejsce, spełniające pewne kryteria, w którym pieszy może przejść na drugą stronę.
– Nie ma tam wyznaczonych pasów, czyli tej popularnej 'zebry’. Przejście sugerowane to wytworzenie takiej infrastruktury w chodniku, czyli jego obniżenie tak, abyśmy mogli spokojnie i łatwo przejść, przejechać wózkiem czy przekroczyć innym środkiem służącym do przemieszczania się. Ktoś, kto wymyślił te przejścia sugerowane i obniżył chodnik, wskazał nam, że w tym miejscu, jeżeli nie ma pasów, będzie najbezpieczniej przejść.
Istotny jest jednak fakt, że o ile na oznakowanych przejściach piesi mają pierwszeństwo przed pojazdami, tak w przypadku przejść sugerowanych jest odwrotnie – to piesi muszą przepuścić samochód.
– Tak naprawdę z formalnego punktu widzenia dla kierujących niewiele się zmienia, ponieważ to piesi mają więcej obowiązków. Nie jest to przejście dla pieszych, a więc piesi przekraczając jezdnie w takim miejscu mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa nadjeżdżającym pojazdom. Nie jest to przejście dla pieszych, a więc oni nie są gospodarzami tego miejsca – przestrzega podkom. Tomasz Marek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie.
Przepisy wskazują również, że przechodząc przez przejście sugerowane każda osoba musi przekroczyć jezdnię najkrótszą możliwą drogą, prostopadle do jej osi.
Nowe przepisy, które weszły w życie 21 września 2022 roku wprowadziły także zakaz poruszania się przez pieszych po ścieżkach rowerowych oraz przekraczania ich w miejscu do tego nieprzeznaczonym.
To już kolejna część nowelizacji przepisów. Regulacje wprowadzone kilka dni wcześniej (17.09) zakładają zwiększone kary za wykroczenia drogowe. Dodano także naliczanie podwójnych mandatów w przypadkach recydywy.
Weszły w życie nowe przepisy ruchu drogowego. Co się zmieniło?
Pierwszy weekend z obowiązywaniem nowych przepisów. Czy na drogach jest bezpieczniej?