Pierwszy weekend z obowiązywaniem nowych przepisów. Czy na drogach jest bezpieczniej?

policjant

Do tej pory w powiecie tarnowskim jeszcze żaden kierowca nie dostał podwójnego mandatu – mówił w programie Pomagamy i chronimy’ podkom. Tomasz Marek z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie.

Za nami pierwszy weekend obowiązywania nowych przepisów ruchu drogowego, zwiększających punkty karne za wykroczenia oraz wprowadzające tzw. recydywę mandatową.

Jak mówił podkom. Tomasz Marek, większych mandatów mogą spodziewać się ci kierowcy, którzy w ciągu dwóch lat zostaną przyłapani na tym samym przewinieniu.

– Wykroczenia, które zostały wrzucone do tych zmian, to są najbardziej poważne, niosące największą liczbę ofiar wypadków drogowych. Tutaj głównie chodzi m.in. o spowodowanie kolizji drogowej, której następstwem jest naruszenie lub rozstrój zdrowia, kierowanie pojazdem po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do niego, wszystkie wykroczenia godzące w bezpieczeństwo pieszych, nie zatrzymanie się do kontroli drogowej, przekroczenie prędkości o więcej niż 30 km/h, kierowanie bez uprawnień, naruszenia popełnione przy przejazdach kolejowych oraz naruszenie zakazu wyprzedzania.

Sporymi zmianami zostały objęte przepisy mówiące o przyznawaniu punktów karnych za przewinienia drogowe. Dotychczas policjanci mogli nałożyć na kierowcę maksymalnie 10 'oczek’, teraz jest to 15.

W nowym taryfikatorze zostało przewidzianych aż 21 wykroczeń popełnianych na drodze, za które kierowca może otrzymać jednorazowo maksymalną liczbę punktów karnych. Są to m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się, bądź wchodzącego na przejście, przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h, czy niedostosowanie się do poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem.

Oprócz tego maksymalna liczba punktów karnych grozi także tym, którzy kierują pojazdami pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Na tym nie koniec, ponieważ za popełnienie innych przewinień również postanowiono zwiększyć punkty.

– Za parkowanie w miejscu niedozwolonym to teraz jeden punkt karny. Warto zwrócić uwagę na korzystanie w czasie jazdy z telefonu, wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Niestety na naszych ulicach taki obraz pojawia się bardzo często. I dotychczas za to wykroczenie było przyznawane 5 punktów karnych, a teraz jest już 12. W przypadku przejazdu samochodem na czerwonym świetle, to dotychczas było 6 punktów karnych, od soboty jest 15. Dodatkowo za nie korzystanie z pasów bezpieczeństwa w tym momencie otrzymamy 5 punktów. Dawniej były tylko dwa – wyliczał podkom. Tomasz Marek.

Czy zdaniem tarnowskich funkcjonariuszy wprowadzenie nowych regulacji prawnych spowoduje, że na polskich drogach będzie bezpieczniej?

– Musimy mieć świadomość, że jesteśmy Polakami i ten nasz przekór prowadzi nas czasami do przodu. W przypadku zmiany taryfikatora mandatów karnych od 1 stycznia początkowo zaobserwowaliśmy całkowite wyhamowanie jeżeli chodzi o prędkość. Kierowcy wówczas naprawdę ściągnęli nogę z gazu i jechali zgodnie z przepisami. Ale później już kolejne miesiące napędzały nas do sfolgowania i szybszej jazdy. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w przypadku punktów karnych.

Od soboty (17.09) nie można już także w 'łatwy’ sposób zredukować liczby punktów karnych, które mamy na swoim koncie, biorąc udział w szkoleniach odbywających się w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego. Ponadto same punkty ulegają 'kasacji’ nie po roku, jak dotychczas, tylko po dwóch latach i to pod warunkiem, że wszystkie mandaty zostały uregulowane.

Exit mobile version