Nowy Sącz pamięta o Sybirakach [ZDJĘCIA]

IMG 0150

Jak co roku w rocznice sowieckiej agresji na Polskę – 17 września – na cmentarzu komunalnym przy ul. Rejtana odbywały się obchody przypominające dramat osób, które zostały zesłanie do łagrów. Przy Pomniku Nieznanego Sybiraka złożono kwiaty i znicza.

W obecności sztandarów sądeckich szkół i służb mundurowych można było usłyszeć hymn państwowy i hymn Sybiraków.

– Jest mi trochę smutno, że nie ma oprócz mnie sybiraków. To wiek, choroby, wypadki spowodowało, że dziś nie dotarli. Z drugiej strony cieszyć się trzeba, że mamy spadkobierców w postaci Zespołu Szkół nr 2 im. Sybiraków i to oni przejmują nasze funkcje, organizują takie uroczystości. Wygląda na to, że przykład idzie wzdłuż i wszerz Nowego Sącza, bo mimo soboty, gdzie dzieci mają wolny dzień, mamy wiele sztandarów szkolnych.

– mówił radiu RDN, Kazimierz Korczyński, prezes Stowarzyszenia Sybiraków w Nowym Sączu.

Zarząd Oddziału obejmuje powiaty: nowosądecki, limanowski i gorlicki, a także miasto Nowy Sącz. Teraz w powiecie limanowskim nie ma już ani jednego Sybiraka, w gorlickim jest ich ośmiu, w nowosądeckim 5 i 14 w Nowym Sączu.

Oprawę obchodów zapewnił Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu i Jednostka Strzelecka 2006 Nowy Sącz.

– To jest bardzo ważne, żeby podtrzymywać pamięć, o tym jak walczyli i próbowali powrócić do Ojczyzny i rodziny. Na pewno chcemy ich tutaj uczcić. To jest dla nas priorytet, aby tutaj być. Myślę, że każdy Sybirak jest z nas dumny, że próbujemy utrzymać w pamięci te wydarzenia.

– Ilona i Aleksandra z drugiej klasy ZS nr 2.

Obserwowałem dziś stojąc przy pomniku ile osób zebrało się na uroczystości. Biorąc pod uwagę, że nasze miasto ma około 84 tysięcy mieszkańców, to była nas tutaj garstka. Szkoda, że tak to się dzieje. Towarzyszymy Sybirakom na co dzień i uważamy, że ta pamięć powinna przetrwać. Robimy też takie inicjatywy jak ta za tydzień, czyli rajd rowerowy. Może ktoś, kto nie lubi cmentarza, przyjedzie na rowerze i będzie pamiętał o Sybirakach

– dodaje Sławomir Szczerkowski, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu.

Rajd Pamięci Sybiraków rozpocznie się w sobotę – 24 września – o 10.00 przy ruinach zamku w Nowym Sączu. Po złożeniu kwiatów przy moście Sybiraków. Uczestnicy przejeżdżają w kierunku Starego Sącza i wracają w kierunku Zespołu Szkół nr 2 w Nowym Sączu, gdzie rozdawane są pamiątkowe medale.

17 września 1939 rok do Polski wkroczyła Armia Czerwona. Rozpoczęła się też masowe aresztowania, egzekucję i deportacje, czyli tzw. zsyłki do przymusowej pracy. Na Sybir wywożeni byli nie tylko mężczyzn, ale też kobiet i dzieci.

Exit mobile version