Święto baców, juhasów i pasterzy po raz drugi w Ochotnicy Dolnej

IMG 9687

Owocem Kongresu Kultury Wołoskiej, jaki odbywał się w Gorcach, jest zielone światło dla Szlaku Kultury Wołoskiej. Ma być to trasa o międzynarodowym zasięgu, która pozwoli mieszkańcom Karpat i turystom odkrywać tożsamość górali. O tej inicjatywie dyskutowali w Ochotnicy Dolnej przedstawiciele trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Wójt gminy, Tadeusz Królczyk liczy, że wyznaczone już na terenie jego samorządu trasy staną się początkiem szlaku prowadzącego przez Słowację, Czechy, Ukrainę i kraje Bałkańskie.

– Myślę, że wszystko rozegra się na przestrzeni najbliższego roku. Najważniejsze jest, że przedstawiciele wszystkich trzech województw widzą w tym sens, cel i zadeklarowali swoje działania. Grono było na najwyższym poziomie, ponieważ gościliśmy dzisiaj ze strony województwa małopolskiego wicemarszałek Iwonę Gibas i ze strony województwa śląskiego wicemarszałek Beatę Białowąs. I te osoby są gwarantami tego, że prace nabiorą tempa.

Międzynarodowy szlak ma zostać wyznaczać dawną drogę ludu wołoskiego, który przybywał z terenów Bałkan w inne, górzyste regiony dzisiejszej Europy. Dzięki nim w Karpatach pojawiły się owce. Na szlaku mają znajdować się atrakcje – pokazujące tradycje pasterskiej.

Wójt liczy, że będzie to wkład w europejskie dziedzictwo kulturowe.

Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas podkreślała, że o rozwój Szlaku małopolska dba od lat. Z funduszy unijnych do 2022 roku wydano około 7 milionów złotych na zadania międzyregionalne.

 

– Dzięki temu Szlak Kultury Wołoskiej odżył, odżyła kultura pasterska i rozwijała się infrastruktura. Myślę, że ten rok wpisuję się bardzo dobrze wzmocnienie pasterstwa. Przeznaczyliśmy prawie 2 miliony złotych na wypas owiec dla 86 baców, którzy mają w swojej pieczy ponad 17 tysięcy owiec.

Także w trakcie planowaniu budżetu na 2023 rok inwestycje związane ze szlakiem wołoskim będzie brane pod uwagę.

Podobnie województwo śląskie planuję kolejne działania dla rozwoju tej atrakcji turystycznej.

– Jeżeli chcemy myśleć o Szlaku Kultury Wołoskiej, musimy myśleć przede wszystkim o współpracy. Bez niej nie będzie takich efektów. Dziś myślę, że zrobiliśmy krok milowy w tej współpracy.

– mówi członek zarządu województwa śląskiego, Beata Białowąs.

Kongres Kultury Wołoskiej poprzedził dziś Wołoski Kongres Młodych, w którym uczestniczyły dzieci i młodzież z różnych szkół w regionie. Było to w sumie kilkaset osób.

II Kongres Kultury Wołoskiej w Ochotnicy Dolnej

Exit mobile version