Owocem Kongresu Kultury Wołoskiej, jaki odbywał się w Gorcach, jest zielone światło dla Szlaku Kultury Wołoskiej. Ma być to trasa o międzynarodowym zasięgu, która pozwoli mieszkańcom Karpat i turystom odkrywać tożsamość górali. O tej inicjatywie dyskutowali w Ochotnicy Dolnej przedstawiciele trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego.
Wójt gminy, Tadeusz Królczyk liczy, że wyznaczone już na terenie jego samorządu trasy staną się początkiem szlaku prowadzącego przez Słowację, Czechy, Ukrainę i kraje Bałkańskie.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Myślę, że wszystko rozegra się na przestrzeni najbliższego roku. Najważniejsze jest, że przedstawiciele wszystkich trzech województw widzą w tym sens, cel i zadeklarowali swoje działania. Grono było na najwyższym poziomie, ponieważ gościliśmy dzisiaj ze strony województwa małopolskiego wicemarszałek Iwonę Gibas i ze strony województwa śląskiego wicemarszałek Beatę Białowąs. I te osoby są gwarantami tego, że prace nabiorą tempa.
Międzynarodowy szlak ma zostać wyznaczać dawną drogę ludu wołoskiego, który przybywał z terenów Bałkan w inne, górzyste regiony dzisiejszej Europy. Dzięki nim w Karpatach pojawiły się owce. Na szlaku mają znajdować się atrakcje – pokazujące tradycje pasterskiej.
Wójt liczy, że będzie to wkład w europejskie dziedzictwo kulturowe.
Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Iwona Gibas podkreślała, że o rozwój Szlaku małopolska dba od lat. Z funduszy unijnych do 2022 roku wydano około 7 milionów złotych na zadania międzyregionalne.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
– Dzięki temu Szlak Kultury Wołoskiej odżył, odżyła kultura pasterska i rozwijała się infrastruktura. Myślę, że ten rok wpisuję się bardzo dobrze wzmocnienie pasterstwa. Przeznaczyliśmy prawie 2 miliony złotych na wypas owiec dla 86 baców, którzy mają w swojej pieczy ponad 17 tysięcy owiec.
Także w trakcie planowaniu budżetu na 2023 rok inwestycje związane ze szlakiem wołoskim będzie brane pod uwagę.
Podobnie województwo śląskie planuję kolejne działania dla rozwoju tej atrakcji turystycznej.
Odtwarzacz plików dźwiękowych– Jeżeli chcemy myśleć o Szlaku Kultury Wołoskiej, musimy myśleć przede wszystkim o współpracy. Bez niej nie będzie takich efektów. Dziś myślę, że zrobiliśmy krok milowy w tej współpracy.
– mówi członek zarządu województwa śląskiego, Beata Białowąs.
Kongres Kultury Wołoskiej poprzedził dziś Wołoski Kongres Młodych, w którym uczestniczyły dzieci i młodzież z różnych szkół w regionie. Było to w sumie kilkaset osób.