Na Górze św. Marcina życie straciło kilkanaście osób. Tarnów pamięta o ofiarach II wojny światowej

II wojna swiatowa obchody 5

fot. archiwum

Zapłoną światła pamięci, zabrzmi hymn i będzie można usłyszeć fragment nagrania z radia, który został wyemitowany 1 września 1939 roku. Tak w Tarnowie zostanie uczczona pamięć poległych żołnierzy i ofiar cywilnych. W czwartek, 1 września przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej.

Jak mówi dyrektor Wydziału Kultury Marcin Sobczyk, podczas patriotycznych obchodów nie zabraknie również chwili ciszy.

– Zapraszamy do udziału w tych uroczystościach mieszkańców Tarnowa i okolic. Odbędą się one 1 września o godzinie 10.00 przy Pomniku Ofiar Faszyzmu obok Starego Cmentarza. Szczególnie w tych czasach jakie mamy, należy pamiętać o historii i o tym czego doświadczyli Polacy.

W pierwszych dniach września 1939 roku na Tarnów spadły pierwsze bomby, a 7 września wojska niemieckie wkroczyły do miasta.

– Niemcy dość szybko zaczęli wyłapywać Polaków tutaj mieszkających i trafiali oni do więzienia, a później zaczęły się mordy. Na Górze św. Marcina życie straciło kilkanaście osób. Takim miejsce jest także Pogórska Wola. Trudno określić wszystkie straty, ponieważ Niemcy rozstrzeliwali Polaków w konspiracji m.in. w jarach. To co najmniej kilka jeśli nie kilkanaście tysięcy osób – mówi Marek Popiel z Wydziału Kultury, miłośnik historii.

Podczas wojny bardzo ucierpieli także tarnowscy Żydzi.

– Liczebność Polaków pochodzenia żydowskiego była wtedy duża. Mówi się o połowie mieszkańców Tarnowa, którzy nazywali siebie Żydami. Tarnowski rynek był świadkiem męczeństwa i zagłady miejscowych Żydów podczas niemieckiej okupacji. Nie wyobrażam sobie co ci ludzie musieli przeżywać i co później doprowadziło do tego, że Żydzi zniknęli z panoramy Tarnowa.

Przypomnijmy, że już 28 sierpnia 1939 roku na tarnowskim dworcu PKP wybuchła bomba. Zginęło 20 osób, a 35 zostało rannych.

eb
foto https://rdn.pl/104559/tarnowianie-uczcili-pamiec-poleglych-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-zdjeciawideo/

Exit mobile version