Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie terminu wymiany ‘kopciuchów’. Nie wszyscy chcą przedłużenia

301113953 442027104541736 6834729183700943616 n

Wydłużenie terminu o więcej niż rok, większe kontrole tych, którzy próbują ominąć uchwałę czy pozostawienie aktualnego terminu – takie postulaty padły podczas otwartej dyskusji o zmianie uchwały, która odbyła się w Brzesku.

Konsultacje społeczne, które odbywały się w całej Małopolsce dobiegły końca. Teraz radni wojewódzcy podejmą decyzję o tym czy i jak zmienić aktualną uchwałę antysmogową, której założeniem jest wymiana ‘kopciuchów’ do końca tego roku.

Poseł PiS Józefa Szczurek-Żelazko, mówiła, że zmiany muszą nastąpić, bo zmieniła się sytuacja na świecie, a to nie pozwala zrealizować aktualnej uchwały.

– W trakcie konsultacji usłyszeliśmy sporo uwag, w których były obawy o to, że przyjęty kilka lat temu kierunek w dbaniu o środowisko zostanie odwrócony. Nie zmieniamy tego kierunku, nadal będziemy dążyć do poprawy środowiska. Z drugiej strony, musimy też wziąć pod uwagę uwarunkowania geopolityczne, z którymi mamy teraz do czynienia. Wiele gospodarstw domowych nie jest dostosowana do wymiany pieców, a nie chcemy utrzymywać prawa, które jest niewykonalne.

Starosta powiatu brzeskiego Andrzej Potępa mówił, że przez inflację ludzi nie stać na wymianę kotłów. Brakuje także firm, które się tym zajmują.

– Nie wszyscy mieszkańcy mają możliwość wymiany pieców, ponieważ brakuje firm, które mogą to wykonać. Inflacja i kryzys gospodarczy powoduje, że nie wszystkich na to stać. Niestety wydłuży to naszą drogę do czystego powietrza, ale ważniejsze jest, aby nasi mieszkańcy zdążyli w spokoju wymienić źródła ciepła. Ten rok lub dwa przesunięcia terminu ostatecznej wymiany, jest bardzo ważny dla naszych mieszkańców.

 

Nie wszyscy jednak popierają wydłużenie terminu wymiany pieców.

– Jeżeli chcemy, aby ludziom żyło się bezpieczniej, żebyśmy nie umierali w dramatycznej liczbie, bo ponad 40 tys. zgonów rocznie jest powodowanych jest złą jakością powietrza, to musimy zacząć racjonalnie myśleć. Wszelkie próby psucia aktualnej uchwały nie są racjonalne, pomimo że powody, aby przesunąć ten termin są dla mnie zrozumiałe. Działania, które chcemy podejmować powinny zmierzać w kierunku ratowania zdrowia i nie ustępować, aby tej uchwały nie zmieniać – mówił członek zarządu powiatu brzeskiego Ryszard Ożóg.

Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, dodał, że w trakcie trwania konsultacji było wiele różnych głosów, za i przeciw, ale ostateczną decyzję podejmą radni województwa małopolskiego, którzy już końcem września mogą zmienić tę uchwałę.

– Wszystkie wyrażone opinie są cenne. One są różne i to świadczy, że w społeczeństwie ten temat jest żywy. W zależności od tego czy gmina jest wiejska, miejska, bardziej lub mniej zalesiona, to poruszane są różne kwestie. Zbieranie opinii jest do końca sierpnia. Pierwszym możliwym terminem kiedy radni województwa będą mogli zmienić uchwałę antysmogową to końcówka września. Bardzo realne jest, że właśnie wtedy sejmik się tym zajmie.

Według dotychczasowych przepisów małopolskiej uchwały antysmogowej, wymiana starych pieców lub ich dostosowanie miało nastąpić do końca tego roku. Z uwagi na sytuację ekonomiczną i polityczną rozważane jest przedłużenie tego terminu o rok lub więcej.

Exit mobile version