Studenci Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie będą odbywać praktyki w Szpitalu im. św. Łukasza.
Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów, którzy potrafią łączyć zaawansowaną wiedzę informatyczną z podstawami medycyny i wspierać lekarzy w procesie diagnozy i leczenia.
Kierownik Katedry Informatyki PWSZ dr inż. Daniel Król mówi, że współpraca może przyczynić się do powstania nowego bloku obieralnego na kierunku Informatyka, ściśle związanego z medycyną.
– Od dłuższego czasu miałem z 'tyłu głowy’ pomysł na uruchomienie czwartego bloku obieralnego na kierunku Informatyka, który byłby związany z medycyną. Ponieważ pan dr Radkowski przyszedł do nas z zapotrzebowaniem na specjalistów w tej dziedzinie, to utwierdziło mnie to, że ten pomysł może być całkiem niezły. W tej chwili kluczowe jest dogranie konkretów, czego strona medyczna wymaga od informatyków, których kształcimy i co oni mogą dać od siebie medykom.
Inicjatorem współpracy jest kierownik Zakładu Radioterapii Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie dr n. med. Andrzej Radkowski, który podkreśla że przyniesie ona korzyści dla wszystkich stron.
– Mając do dyspozycji bardzo zaawansowany technicznie sprzęt, który chcielibyśmy optymalnie wykorzystać widzimy sens i cel stworzenia takiej specjalizacji właśnie dla informatyków. Mamy zaplecze akademickie, mamy zaplecze medyczne, mamy sprzęt – jest to idealny moment, żeby połączyć siły i zainteresować studentów taką drogą. Tym bardziej, że niesie ona bardzo duże możliwości jeśli chodzi o znalezienie zatrudnienia.
Obecnie na kierunku Informatyka w PWSZ w Tarnowie studenci mają do wyboru trzy bloki: inżynierię oprogramowania, inżynierię systemów inteligentnych oraz systemy teleinformatyczne. W tej chwili na kierunku studiuje około trzystu osób.