– Rodzice dzieci z niepełnosprawnością czasem potrzebują wsparcia psychologa równie mocno jak ich dziecko – zauważa prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem oddział w Tarnowie. Beata Liwowska w rozmowie z RDN Małopolska przyznaje, że dało się to odczuć szczególnie w czasie pandemii, kiedy wprowadzono lockdown.
Psycholog mówi, że zajęcia prowadzone online pozwoliły także na większy kontakt z rodzicami i dostrzeżenie także ich problemów.
– Matki jakby siebie w tym wszystkim nie dostrzegają, no bo na pierwszym miejscu zwykle są dzieci. Jak pytałam o to, w jaki sposób troszczą się o siebie, bo żeby móc w ogóle poradzić sobie z dzieckiem i z jego emocjami, ze złością dziecka, z żalem, to trzeba też mieć pewien spokój w sobie, trzeba mieć na to pojemność, żeby, mówiąc językiem psychologa, kontenerować te uczucia.
Jak zauważa Beata Liwowska, rodzić musi zadbać także o siebie, żeby w pełni mógł zadbać o swoje dziecko.
– Jeżeli mama jest przemęczona, jeżeli ma nadmiar obowiązków, z których nikt jej nie odciąży, a w dodatku ma poczucie silnej odpowiedzialności, że jeżeli ona czegoś nie zrobi, to tego nikt nie zrobi i coś się stanie, to będzie mieć poczucie winy, z którym będzie musiała się zmierzyć, to na pewno ta pojemność jest znacznie mniejsza, podobnie jak cierpliwość.
Cała rozmowa z Beatą Liwowską w piątkowej odsłonie (17.12) 'Życie OD NOWA” o 17.10.
Po każdej audycji dyżur telefoniczny pełni psycholog, logopeda i socjoterapeuta dr Renata Smoleń.
Przez godzinę po emisji programu ekspert będzie odpowiadać na pytania osób z niepełnosprawnościami i ich najbliższych.
Można dzwonić pod nr telefonu: 794 550 833.