W ostatnim czasie centralne ogrzewanie zostało podłączone do budynków w rejonie ul. Zakątnej i Bernardyńskiej.
Jak mówił dla Radia RDN Małopolska, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnowie Tadeusz Sieńczak, centralne ogrzewanie trafia do coraz większej liczby odbiorców.
– W tym roku działaliśmy w rejonie ul. Zakątniej oraz Bernardyńskiej. Poprzez budowę sieci magistralnej stworzyliśmy warunki do dostawy ciepła dla znacznie większej populacji budynków. Część właścicieli oraz administratorów budynków podjęło taką decyzję i je już ogrzewamy, natomiast są możliwości, żeby rozszerzyć jeszcze ten program o kolejne budynki na Starówce. Oczywiście wymaga to zgody administratorów i podpisania z nami umowy.
Niestety, dostarczenie miejskiego ogrzewania do części budynków tarnowskiej Starówki nie będzie możliwe.
– Z niektórymi budynkami mogą być trudności, ponieważ zostały już wykonane prace czy to drogowe, czy płyty Rynku. W związku z tym koszty wykonania przyłączenia byłyby bardzo duże, bo musiałyby się wiązać np. z demontażem nowej płyty na tarnowskim Rynku. My jako MPEC wszystkim właścicielom wysyłaliśmy powiadomienia, że przyłączenie centralnego ogrzewania trzeba zrobić znacznie wcześniej, jeszcze przed remontem Rynku, gdyż później takiej możliwości już nie będzie – dodaje Tadeusz Sieńczak.
Zwolniony postęp przy podłączaniu budynków jest również spowodowany m.in. ubóstwem energetycznym. To sytuacja, w której dane gospodarstwo domowe nie może sobie pozwolić na usługi energetyczne.
– Obserwujemy takie zjawisko, że niektórzy administratorzy przesuwają realizację przyłączeń, ponieważ często te budynki są ogrzewane albo w niewielkim stopniu, albo paliwami bardzo tanimi i to powoduje, że zastanawiają się, czy mogą już w tym momencie korzystać z ciepła systemowego. Mówi się o tym, że ubóstwo energetyczne będzie wspomagane dotacjami, choćby z unijnych pakietów, jednak na razie jeszcze nie mamy z tym do czynienia – przedstawia Tadeusz Sieńczak.
Jak dodaje prezes zarządu tarnowskiego MPEC-u, w 2022 roku planowane jest zakończenie budowy sieci ciepłowniczych. Koszty wykonania przyłączy oraz węzła cieplnego do budynków pokrywa miejska spółka. Zadaniem właściciela lub administratora obiektu jest stworzenie instalacji wewnętrznej.
Prace w centrum Tarnowa trwają od 2018 roku. Do tej pory tarnowski MPEC przyłączył do sieci ciepłowniczej 51 budynków.