Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu osób to czas podsumowań i planowania celów na kolejne 365 dni. Jedni chcą rzucić palenie, inni pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, jeszcze inni snują marzenia o zmianie pracy lub dalekiej podróży. Co zrobić, aby wypowiedziane w grudniu postanowienie stało się rzeczywistością w nowym roku?
#1 Wybierz realny cel
Podczas tworzenia listy noworocznych postanowień, często ponosi nas wyobraźnia. Jeśli naprawdę chcesz osiągnąć jakiś cel, powinien on być realny i sprecyzowany. Co to oznacza? Zamiast: “w przyszłym roku zacznę więcej się ruszać”, Twoje postanowienie powinno brzmieć: “w przyszłym roku będę jeździć na rowerze co najmniej dwa razy w tygodniu”. Precyzyjnie sformułowany cel to gwarancja większej motywacji do działania. Postanowienia noworoczne powinny być również realne. Marzenia o dalekiej podróży lub zmianie pracy być może trzeba będzie odłożyć w czasie, jeśli w danym momencie ogranicza Cię budżet lub wiążąca umowa.
#2 Zapisuj i monitoruj
Postanowienia noworoczne warto zapisać. Możesz to zrobić w formie listy lub mapy myśli. Niektórzy do tego celu używają tradycyjnych kalendarzy, notesów lub plenerów, inni wolą formę cyfrową. Do postanowienia noworocznego warto od razu dołączyć listę działań, które przybliżają do realizacji celu. Przykładowo: jeśli chcesz zmienić pracę, zapewne konieczna będzie aktualizacja życiorysu lub założenie konta w serwisie branżowym. Kolejne zadania warto odhaczać, dzięki temu na bieżąco będziesz monitorować postępy w zaplanowanym przedsięwzięciu. Skrupulatny monitoring to większa zachęta do dalszej pracy.
#3 Poszukaj wsparcia u bliskich
Jak zmotywować się do utrzymania noworocznego postanowienia? Powiedzieć o nim bliskiej osobie. Wsparcie kogoś życzliwego i zaufanego z pewnością okaże się nieocenione. Poza tym z danemu komuś słowa o wiele trudniej się wycofać niż z samego zapisania celu na papierze. A może Twoja przyjaciółka również chce rzucić palenie lub zacząć chodzić na siłownię? Podejmijcie wyzwanie razem. Wspólna motywacja nie tylko zbliża, ale również pomaga w osiąganiu indywidualnych celów.
#4 Zachowaj równowagę
Metoda “kija i marchewki” sprawdza się u wielu osób. System nagradzania może pomóc także w utrzymywaniu postanowień noworocznych. Jak to działa? Przede wszystkim chodzi o zachowanie równowagi. Jeśli opuszczasz trening na siłowni, w kolejnym dniu zostań na nim pół godziny dłużej. Złamałeś zasadę niejedzenia słodyczy i skusiłeś się na czekoladę? Ogranicz w tym dniu słodzenie napojów.
#5 Nie poddawaj się
Wprowadzanie zmian w życiu wymaga cierpliwości. Budowanie nowych, codziennych nawyków jest złożonym procesem, w którym początkowa ekscytacja szybko ustępuje miejsca żmudnej pracy. Nie warto jednak od razu się poddawać.
Z drugiej strony pamiętaj, że nie musisz ulegać presji postanowień noworocznych. Zmiana daty w kalendarzu powinna kojarzyć się z nowym, dobrym początkiem. Jeśli czujesz, że nic nie musisz zmieniać, odpuść i wkrocz w nowy rok na swoich zasadach. A może zmiany wprowadziłeś już kilka miesięcy wcześniej? Trzymaj się ich, a być może zainspirujesz swoją postawą kogoś, kto chce dopiero zacząć realizować własne postanowienie noworoczne.