Samorząd Województwa Małopolskiego i Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie podsumowali wspólne działania na rzecz ochrony seniorów przed przestępstwami.
– Najważniejszym efektem tej współpracy jest spadek przestępstw dokonanych na seniorach – mówił podczas konferencji mł. insp. Robert Michalik, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Krakowie.
– W chwili obecnej suma strat poniesiona przez osoby starsze od stycznia do końca września przekracza kwotę 8 milionów złotych. Zaistniało 234 przestępstwa dokonane. Porównując to rok do roku jest to spadek 13%. Wcześniej był to spadek sięgający aż 28 procent.
Jak dodawał, wykrywalność tych przestępstw w garnizonie krakowskim jest wyższa od średniej krajowej.
Oszuści najczęściej wykorzystują metodę 'na wnuczka’. Stąd też pomysł, żeby do akcji pomocy seniorom włączyć osoby najmłodsze.
Wśród najważniejszych akcji zorganizowanych przez Samorząd Województwa Małopolskiego i małopolską policję są akcje 'Wnuczka, wnuczek edukuje – babcia, dziadek się stosuje’ czy kartka edukacyjna z okazji Dnia Babci i Dziadka.
Wicemarszałek Marta Malec-Lech podkreślała, że te działania budują więź dzieci ze swoimi dziadkami, babciami.
– Angażujemy dzieci i młodzież do tego, aby edukowali swoich dziadków i babcie. Myślę, że to jest wsparcie małopolskiej rodziny, z których skorzystają też ci najmłodsi, którzy edukują nie tylko swoich dziadków, ale też i swoich rodziców, kolegów czy koleżanki.
W najbliższej przyszłości planowane są kolejne, wspólne akcje, a także zakup 'profilaktobusa’, który ma służyć do działań związanych z edukacją mieszkańców Małopolski.