W przyszłym roku może ruszyć gazyfikacja w gminie Rytro. Polska Spółka Gazownictwa zajmie się pracami, które dotyczyć będą głównie Roztoki Ryterskiej, centrum Rytra i osiedla Za szkołą.
Jak zdradził w porannej rozmowie RDN Nowy Sącz, wójt Jan Kotarba, mieszkańcy tych rejonów czekają jeszcze z wymianą pieców na bardziej ekologiczne.
– Wiele osób czeka na ten gaz i wstrzymują się z wymianą kotłów. Nam też szkoda jest zmuszać mieszkańców, czy namawiać do wymiany kotłów np. na pelet czy ekogroszek, skoro za rok będą mieć dużo bardziej ekologiczne i praktycznie bezobsługowe paliwo. Ekogroszek czy pelet trzeba przywieźć, później składować, a w przypadku gazu wystarczy jedynie ustawić temperaturę – wyjaśnił wójt gminy Rytro.
Mieszkańcy pozostałych części gminy mogą prosić o pomoc w uzyskaniu dofinansowania na wymiany pieców w Urzędzie Gminy. Pracują tu tzw. ekodoradcy, którzy mają najważniejsze informacje o aktualnych programach.
Gmina prowadzi też kontrole palenisk. Do drzwi domu mogą zapukać urzędnicy. – Kontrole prowadzone są po interwencji kogoś lub sami jadą, jeśli widzą, że dzieje się coś niedobrego. Kontrole zawsze odbywają się w asyście policji, bo urzędnicy nie mają prawa do prowadzenia jej samodzielnie – dodaje Jan Kotarba.
Kontrole nie zależnie mogą prowadzić strażnicy gminni lub miejscy. Na razie Rytro nie jest w stanie utworzyć takiej jednostki, ale włodarz nie wyklucza uruchomienia staży międzygminnej przy współpracy z innymi samorządami.