Przed wprowadzeniem na rynek produktów spożywczych trzeba spełnić szereg zasad i wymogów związanych z bezpieczeństwem i jakością. Produkcja oraz obrót żywnością wymagają opracowania i wdrożenia odpowiednich praktyk higienicznych. W celu zapewnienia wymaganego poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego żywności w zakładach sektora spożywczego stosowane są rozmaite rozwiązania. Każde przedsiębiorstwo przemysłu spożywczego jest zobowiązane zabezpieczyć żywność przed czynnikami biologicznymi, chemicznymi i fizycznymi mogącymi wywołać niekorzystny wpływ na zdrowie konsumenta. W przygotowanym przez nas tekście wymieniamy, jakie działania warto podjąć by w znaczący sposób podnieść jakość i bezpieczeństwo produkcji żywności.
Dozowniki i mycie rąk
Aby zapanować nad trzema podstawowymi typami zagrożeń, czyli zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi, chemicznymi i fizycznymi, konieczne jest dążenie do eliminowania pojawiania się w żywności niepożądanych patogenów. Kluczowe znaczenie ma tutaj stosowanie przez pracowników środków do dezynfekcji rąk. Częste odkażanie dłoni płynami do dezynfekcji jest konieczne, dlatego bardzo ważne jest właściwe rozmieszczenie dozowników w zakładzie. Lokalizacja dozowników na płyny do dezynfekcji rąk jest uzależniona od obowiązujących przepisów. Bardzo często odkażanie odbywa się jeszcze w szatni, zanim pracownicy założą odzież ochronną. Kolejna dezynfekcja powinna mieć miejsce przed wejściem na obszar produkcji, przed rozpoczęciem pracy. Procedury obowiązujące w danym zakładzie powinny zostać szczegółowo przedstawione personelowi wraz z zasadami BHP. Specjalistyczne dozowniki na płyny do dezynfekcji używane w sektorze spożywczym posiada w swojej ofercie m.in. firma salmonhygiene.pl. To zaufany dystrybutor wyposażenia do dezynfekcji i utrzymania higieny w zakładach produkcji żywności. Godne polecenia są zwłaszcza stacje dozujące ze stali nierdzewnej, wyposażone w kosze bezpieczne na kanister z dezynfekantem, które są trwałe, higieniczne i są dostosowane do dużej przepustowości, natężenia ruchu.
Kodowanie kolorami
Bardzo efektywnym rozwiązaniem pozwalającym zwiększyć poziom bezpieczeństwa oraz higieny na obszarach produkcji żywności jest tzw. kodowanie kolorystyczne. Pozwala ono zapewnić odpowiednie warunki higieniczne oraz uniknąć kontaktu krzyżowego z alergenami, który mógłby doprowadzić do wycofania produktu z obrotu. Stosowanie takiej praktyki umożliwia odróżnienie poszczególnych stref higienicznych oraz pozwala skutecznie zapobiegać ryzykownym zdarzeniom podczas produkcji artykułów spożywczych. Oznaczanie narzędzi kolorami to prosty, a zarazem bardzo praktyczny sposób zapewnienia bezpieczeństwa żywności poprzez zapobieganie, eliminowanie lub zmniejszanie zagrożeń w całym procesie produkcyjnym.
Plastry wykrywalne
Są to specjalne plastry opatrunkowe używane w przemyśle spożywczym. Ze względu na ich charakterystyczną niebieską barwę bardzo dobrze kontrastują z kolorem żywności, dzięki czemu mogą być łatwo wykryte wizualnie. Niebieskie plastry posiadają w sobie cienki, aluminiowy pasek, co pozwala na wykrywanie ich za pomocą detektorów metalu. Istnieją także wersje wykrywalne przy użyciu promieni Roentgena. Stosowanie plastrów w zakładach produkcji spożywczej pozwala zmniejszyć ryzyko zanieczyszczenia żywności ciałami obcymi.
Tablice cieni do zarządzania wizualnego
Aby stworzyć dobrze zorganizowane i uporządkowane miejsce pracy warto zastosować tak zwane tablice cieni. Jest to specjalny element systemu Visual Lean Management pomagający w organizacji i kompletowaniu narzędzi i akcesoriów. Tablica określa, w które miejsce powinno być odłożone dane narzędzie po skończonej pracy. Zastosowanie takiego systemu kodowania znacznie podnosi standard przestrzeni pracownika. Tablica cieni, w połączeniu z odpowiednimi narzędziami ręcznymi, stanowi bardzo dobrze zorganizowany obszar pracy. W związku z uniwersalnością takiego rozwiązania można je wykorzystywać w różnych dziedzinach przemysłu. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie https://salmonhygiene.pl/oferta/tablice-cieni-5s-visual-lean-management/.