Sportowcy, którzy reprezentowali Polskę na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio opowiedzieli młodym tarnowianom o przygotowaniach do zawodów i o tym jak wygląda życie sportowca z niepełnosprawnością.
Brązowa medalistka w podnoszeniu ciężarów Marzena Zięba oraz srebrny medalista w biegu na 100m. Michał Derus mówili m.in. o tym jak ważne jest wsparcie bliskich w przygotowaniach do zawodów.
W rozmowie z RDN Małopolska Marzena Zięba powiedziała, że olimpiada była wymagająca.
– Emocje były duże. Na Olimpiadzie w Rio wyciśnięcie 134 kg pozwoliło mi zająć drugie miejsce. Teraz musiałam więcej tych kilogramów dołożyć żeby zająć trzecie miejsce. Wycisnęłam 140 kg i zdobyłam brąz. Myślę, że to był efekt ciężkiej pracy jaką wykonałam, całego przygotowania, udało się.
Srebrny medalista w biegu na 100m. Michał Derus przyznał, że podczas Igrzysk Olimpijskich był w szczytowej formie. To pozwoliło mu stanąć na podium.
– Najważniejsze, że udało mi się przygotować bardzo dobrą formę, życiową można powiedzieć, bo jest to mój drugi najlepszy wynik w historii, więc cieszę się, że trafiłem na tę najważniejszą imprezę. Przygotowania były opóźnione o rok, Igrzyska w zeszłym roku zostały odwołane, więc zupełnie inaczej to wyglądało. Miałem świadomość tego, że muszę być w szczytowej formie. Gdybym osiągnął rezultat sprzed 5 lat byłbym poza burtą.
Jakie jest ich największe marzenie lub czy wsparcie bliskich pomaga w przygotowaniach? – o to pytali tarnowscy uczniowie.
– Mam ogromne wsparcie moich bliskich w tym co robię. Kibicują mi żebym trenował i bardzo się z tego cieszę. – Ja również mam wielkie wsparcie, szczególnie od mojego męża, oraz trenera Bogusława Szczepańskiego. – Moim marzeniem było zdobyć medal na najważniejszej imprezie czyli na Igrzyskach. Udało mi się to! Czuje się spełniony. – Dla mnie największym marzeniem było zdobyć medal. Jestem bardzo dumna z tego osiągnięcia.
Sportowcy, którzy należą do Tarnowskiego Zrzeszenia Sportowego Niepełnosprawnych Start zdobyli łącznie 4 medale na imprezie w Tokio. Michał Derus zdobył srebro, Marzena Zięba brąz, a Róża Kozakowska złoto i srebro.
![Paraolimpijczycy z regionu spotkali się z tarnowskimi uczniami [ZDJĘCIA] 1 20210928 120327 Easy Resize.com](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2021/09/20210928_120327_Easy-Resize.com_-750x536.jpg)



![Ruszyli na pomoc Kubusiowi. Wyjątkowa akcja charytatywna na sądeckim rynku [ZDJĘCIA] 5 fot. Kubuś z rodzicami](https://rdn.pl/wp-content/uploads/2025/11/Kubus-z-rodzicami-350x250.jpg)









