Jak podczas pandemii Sądecczyzna radziła sobie z przestępczością? Między innymi o tym rozmawiali dziś (23.09) przedstawiciele różnych służb na wspólnej konferencji w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.
Jak mówił Rafał Leśniak z małopolskiej policji, czas pandemii był niełatwy dla funkcjonariuszy, tak jak dla wszystkich obywateli, tyle tylko, że policjanci musieli podjąć się nowych zadań, często na pierwszej linii frontu.
– Ograniczenie przyzwyczajeń społeczeństwa i wymuszenie pewnych zachowań, rodziło określone zadania. Policjanci też musieli w tym żyć, też musieli się jakoś dostosować, też obawiali się o życie swoje i swoich bliskich, a przy okazji musieli też realizować te zadania – podkreślił Leśniak.
Jeden z główny paneli prowadził komendant Krzysztof Dymura z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. W szczegółowym analizach poszczególnych działów można było dowiedzieć się, że podczas pandemii, w regionie sądeckim zdecydowanie wzrosła cyberprzestępczość. Wiele innych form przestępstw utrzymywało się na podobnym poziomie, jak sprzed pandemii lub ich poziom był mniejszy. W ogólnym podsumowaniu przestępczość spadła.
– Odnotowaliśmy 10% spadek przestępczości. Bardzo znacząco poprawił się stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nastąpił spadek o 1/3 liczby wypadków i o ponad 40% liczby ofiar śmiertelnych.
Krzysztof Dymura wspomniał też o ciekawy zjawisku. O ile w większości kraju odnotowywano podczas lockdownów wzrost przestępczości, to nie na Sądecczyźnie.
Wszystkie zjawiska, o których mówił komendant będą dostępne w opracowaniu, które już zostało w formie elektronicznej przygotowane i udostępnione przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Sączu. Mówił o tym Marek Reichel, prorektor ds. nauki i rozwoju. – Każdy z mieszkańców może się zapoznać, jak rzeczywiście wygląda praca służb mundurowych, policji, straży granicznej. To rzeczywiście jest niesamowita baza wiedzy.
A współpraca wszystkich służb była na bardzo wysokim poziomie, co było w tym niełatwym czasie kluczowe. Potwierdziła to między innymi Dorota Kądziołka z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej. – Dzięki bardzo dobrej współpracy z wszystkimi służbami, które pomagały nam w działaniach, podejmowanych na granicy, osiągnęliśmy znacznie lepszy efekt, niż gdybyśmy działali osobno.
– Dzisiaj wiemy, że wspólne działanie, pomogło nam skutecznie chronić miasto i region – w podobnym tonie komentował prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel.
– Taka konferencja jak dzisiejsza, gdzie łączą się siły środowiska naukowego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Urzędu Miasta, służb mundurowych, to bardzo ważny moment. Wymieniamy doświadczenia i uczymy się od siebie nawzajem – zaznaczył.
Pomysłodawcą dzisiejszej konferencji była IPA, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Policji.