– Chcę pomóc przedsiębiorstwu w trudnym okresie transformacji energetycznej – powiedział w rozmowie z RDN nowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.
Tadeusz Sieńczak, który wygrał konkurs na to stanowisko przyznał, że przejmuje stery w trudnym okresie.
– Sytuacja ekonomiczna spółki i w ogóle branży energetycznej jest w tej chwili bardzo trudna. Spowodowane jest to ogromnym wzrostem cen uprawnień do emisji CO2. Ten wzrost nastąpił w ostatnim czasie. W ubiegłym roku jedno świadectwo AEO kosztowało nas 25 euro, a dzisiaj już ponad 50 euro. W skali firmy są to ogromne pieniądze i myślę, że ten rok bieżący będzie bardzo trudny dla wszystkich przedsiębiorstw ciepłowniczych, w tym również dla nas, mimo że byliśmy w stosunkowo dobrej sytuacji.
W związku z tym tarnowianie już w najbliższym czasie mogą spodziewać się podwyżki cen za energię.
– W tej chwili są wykonywane procedury administracyjne podwyższania cen ciepła, ponieważ są one zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. My jesteśmy również w trakcie tego procesu i spodziewamy się, że we wrześniu dostaniemy, i wówczas jeżeli będzie zatwierdzona, to ogłosimy, jaka to będzie skala. Mogę jednak potwierdzić, że podwyżka będzie.
W sprawie spalarni nowy przez tarnowskiego MPEC-u potwierdza, że w najbliższym czasie nie zostaną podjęte żadne decyzje. Ponadto nie wiadomo, czy w ogóle ona powstanie.
– Z pewnością nie należy się szybko spodziewać jakichkolwiek decyzji, ponieważ nie mamy decyzji środowiskowej. Jeżeli ją uzyskamy, to będziemy musieli przeanalizować sytuację ekonomiczną przedsiębiorstwa oraz zapewnić źródło finansowania spalarni. W tej kwestii jest wiele uwarunkowań, więc dzisiaj nie można jednoznacznie stwierdzić, czy taka inwestycja zostanie zrealizowana czy nie.
Przypomnijmy, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję środowiskową dla spalarni, która miałaby powstać na Piaskówce. Musi ona zostać poprawiona. Sprawa decyzji środowiskowej teraz wraca do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która wezwie spółkę do poprawy błędów formalnych wskazanych przez sąd i decyzja będzie dalej procedowana, o ile budowa spalarni będzie w ogóle kontynuowana.
Rada Nadzorcza w sobotę (28.08) poparła kandydaturę Tadeusza Sieńczaka. O stanowisko ubiegały się dwie osoby. Ostatecznie wybór padł na Tadeusza Sieńczaka. Nowy szef MPEC-u poprzednio pełnił rolę wiceprezesa przedsiębiorstwa.
Konkurs na prezesa ogłoszono po tym jak w lipcu zakończyła się kadencja wieloletniego prezesa Krzysztofa Rodaka.
Były prezes nie przystąpił jednak do konkursu. Jednym z powodów takiej decyzji była odmienna wizja z prezydentem Tarnowa, Romanem Ciepielą w kwestii budowy spalarni, a także fakt wycofania udziałów w tarnowskiej spółce przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co zdaniem Krzysztofa Rodaka przekreśla plany budowy spalarni.