Pieniądze zostaną przeznaczone na zadania zakresie m.in. infrastruktury technicznej, potrzeb kulturalnych, oświatowych, czy zdrowotnych.
Jak przedstawia magistrat, prezydent określa kwoty dla poszczególnych osiedli proporcjonalnie do liczby mieszkańców, powierzchni osiedla oraz długości znajdujących się na jego terenie dróg gminnych i powiatowych.
Przewodniczący Rady Osiedla „Piaskówka” Ryszard Nejman, uważa że kwoty przeznaczone na przyszły rok są satysfakcjonujące.
– Jeżeli chodzi o osiedle „Piaskówka”, ta kwota jest właściwie identyczna, jak w 2021 roku. Dlatego uważam, że ta kwota jest w porządku i do zaakceptowania. Będziemy się starali budżet w tej kwocie budować. Z pewnością te pieniądze pozwalają dość fajne działania i interesujące inwestycje – dodaje.
Przewodniczący Rady Osiedla „Starówka” Ryszard Żądło, cieszy się z otrzymanych środków, jednak uważa, że magistrat powinien podjąć systemową decyzję w sprawie zwiększenia dotacji dla najstarszej części miasta.
– Uważam że należałoby rozpocząć dyskusję, którą proponowałem kilka lat temu, by dla Starówki zwiększyć budżet z racji specyfiki tego osiedla. My jesteśmy na terenie tego „historycznego serca” miasta Tarnowa, historycznego centrum. Żadne z pozostałych osiedli nie ma na swoim terenie tak wiele zabytków, szkół, instytucji kultury i jeszcze wielu innych rzeczy, które właśnie znajdują się na tarnowskiej Starówce. „Perła renesansu” – to tarnowska Starówka – mówi.
Najstarsza dzielnica Tarnowa zamierza wykorzystać przekazane pieniądze m.in. na realizację cyklicznych wydarzeń kulturalnych, odbywających się na jej terenie. Dodatkowo radni chcą zaprosić mieszkańców na konsultacje w sprawie planowanych inwestycji.
Jak informują przedstawiciele Rad Osiedli, zgodnie z harmonogramem, propozycje wykonania budżetu muszą zostać przedstawione prezydentowi do końca września.
Kwoty przekazane osiedlom na przyszły rok są porównywalne do tych otrzymanych w 2021 roku. Jednak z tegoroczne pieniądze trafiły do osiedli z opóźnieniem, gdyż od marca do lipca były zamrożone w zawiązku z niepewną sytuacją finansową spowodowaną pandemią koronawirusa. W związku z tym, jak mówią radiu RDN Małopolska przedstawiciele tarnowskich Rad Osiedli musieli szybko dokonać korekt tegorocznych budżetów, ponieważ części projektów nie da się już zrealizować.
Kwoty na zadania wskazane przez Rady Osiedli na rok 2022:
– Starówka – 261 436 zł
– Strusina – 385 502 zł
– Piaskówka – 374 428 zł
– Grabówka – 282 718 zł
– Rzędzin – 224 353 zł
– Gumniska-Zabłocie – 378 272 zł
– Krakowska – 168 549 zł
– Mościce – 566 442 zł
– Chyszów – 169 273 zł
– Klikowa – 258 449 zł
– Krzyż – 501 837 zł
– Jasna – 286 590
– Westerplatte – 155 907 zł
– Legionów – 67 455 zł
– Koszyce – 94 863 zł
– Zielone – 127 760 zł