Liczba osób, które przyjechały z zagranicy w celach zarobkowych wynosi ponad 3 tysiące.
Tak wysokich wartości w mieście pod Górą św. Marcina jeszcze nie było. To o przeszło 600 osób więcej niż jeszcze przed pandemią.
Co prawda tuż po ogłoszeniu pandemii, w Tarnowie, podobnie jak w całym województwie małopolskim, nastąpił spadek liczby cudzoziemców, lecz później w krótkim czasie odnotowano zdecydowany przyrost obcokrajowców.
– Tak jak w całej Małopolsce, także na terenie oddziału ZUS w Tarnowie przybywa obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalnego i rentowych. Na koniec czerwca 2021 roku zgłoszonych w ZUS było ponad 3 tysiące cudzoziemców. Dla porównania w lutym 2020 roku, czyli jeszcze przed pandemią koronawiursa, liczba ta nieznacznie przekraczała 2 400 osób. Tylko 88 obcokrajowców prowadzi działalność gospodarczą, zdecydowana większość z nich, bo ponad 1 900 osób to pracownicy. Pozostali zatrudnieni są na innego rodzaju oskładkowanych umowach np. zleceniu – mówi Karol Jagielski z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
W Tarnowie największą grupę obcokrajowców stanowią Ukraińcy. Nie brakuje również przybyszów z bardziej odległych państw, takich jak Chiny czy Afganistan.
Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w województwie małopolskim legalnie pracuje 70,2 tysiące cudzoziemców. To o ponad 10 tysięcy więcej niż jeszcze w 2020 roku. Pochodzą oni ze 125 krajów świata. Wśród nich najwięcej jest Ukraińców, Białorusinów, Gruzinów i Rosjan.